Zpravodajství

Univerzita Palackého zahájila unikátní medicínský projekt

Ojedinělý projekt Biomedicína pro regionální rozvoj a lidské zdroje (BIOMEDREG) za 900 milionů korun v pondělí zahájila Univerzita Palackého v Olomouci.

Na projekt poskytne Evropská unie více než 750 milionů korun z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, řekl Egon Havrlant, mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc. "Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy pak akci podpoří částkou takřka 133 milionů korun,“ dodal mluvčí.
 
"Hlavním cílem je vybudovat Ústav molekulární a translační medicíny, který poskytne špičkové zázemí pro výzkum zaměřený na nádorová a infekční onemocnění, na vývoj nových diagnostických postupů a také nových léků,“ uvedl šéf projektového týmu a vedoucí lékař Laboratoře experimentální medicíny Dětské kliniky Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc Marián Hajdúch.
 
Podle něj by tu během čtyř let mělo najít práci na 300 výzkumných pracovníků z tuzemska i zahraničí. Vědci tu budou testovat potenciální léčiva a dále takzvané biomarkry, tedy bioznačky, podle nichž bude možné zavést cílenou léčbu pacientů.
 
Samotná stavba představuje investici ve výši přibližně čtvrt miliardy korun. Téměř půl miliardy půjde na přístrojové vybavení laboratoří a zbývající částka na první fáze provozu. "Vznikne tak vědecké centrum vybavené špičkovými moderními technologiemi, které bude národní základnou pro molekulární výzkum,“ konstatoval Hajdúch. Zdůraznil přitom propojení medicíny, chemie a biologie.
tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz