Zpravodajství

Ani Jihočechům už kraj nebude platit zdravotnické poplatky

Ani Jihočechům už kraj nebude platit zdravotnické poplatky
Zdroj: TN.cz

Jihočeský kraj přestane na konci června hradit regulační poplatky, které od loňského února proplácí pacientům krajských zdravotnických zařízení.

Návrh zastupitelstvo přijalo většinou 34 hlasů, proti bylo osm hlasů, tři zastupitelé se zdrželi hlasování. Kraj přestane platit poplatky ke konci června. Proti byli zejména zastupitelé za KSČM.
 
"Komunisté nebudou měnit volební program a nesouhlasí s jakoukoliv formou placení poplatků pacienty. Určitě nezůstane dlouho u třiceti korun, bude se brzy valorizovat. Návrhem dary pacientům zrušit ČSSD porušují volební slib a je to podle nás natruc voličům za to, že v parlamentních volbách zvítězila pravice," uvedl v diskusi ještě před hlasováním zastupitel za KSČM Tomeš Vytiska.
 
Návrh přivítal koaliční partner sociálních demokratů v kraji, tedy ODS. "Podání návrhu jsme v rámci koalice diskutovali a samozřejmě jej podpoříme," vyjasnil postoj ODS těsně před hlasováním první náměstek hejtmana Martin Kuba (ODS).
 
Proplácet pacientům zdravotnické poplatky formou daru kraje se jihočeští zastupitelé rozhodli v únoru roku 2009.
 
"Věřili jsme, že tehdejší parlament najde odvahu úpravou legislativy poplatky úplně zrušit, což se nestalo. Kraje čelily po přijetí svého rozhodnutí proplácet regulační poplatky od začátku tlaku ministerstev a dalších orgánů a také politických oponentů v kraji.
 
Navíc se Evropská komise vyjádřila jasně v tom smyslu, že tento systém proplácení je diskriminační a že případné vyšetřování by mohlo vést k požadavku o navrácení darů včetně úroků. Lidé ve volbách ukázali, že zdravotnické regulační poplatky pro ně nejsou prioritou, proto se po dohodě s koaličním partnerem klub ČSSD rozhodl podat návrh na zrušení proplácení poplatků formou daru pacientům krajských zdravotnických zařízení," řekl hejtman Zimola.

Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz