Zpravodajství

Zemřel Robert Byrd, nejdéle sloužící americký senátor

Nejstarší a nejdéle sloužící americký senátor, demokrat Robert Byrd, zemřel v pondělí ve věku 92 let. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na prohlášení Byrdova mluvčího.

Američané poprvé vyslali Byrda do Kongresu v roce 1952. Tehdy ho zvolili do Sněmovny reprezentantů. Od roku 1958 ho voliči v Západní Virginii vysílali jako svého zástupce do Senátu.
 

PSALI JSME:

Dvaadevadesátiletý americký senátor leží ve vážném stavu v nemocnici
 

Byrd začínal v politice jako člen Ku-klux-klanu, organizace prosazující nadvládu bílých nad černochy. Časem otočil - stal se z něj obhájce rovnosti ras a lidských práv.
 


 

Byrd byl nejstarším členem amerického Senátu. Na jeho příkladu se potvrzuje, že Američané jsou svým senátorům "věrni" - volí je tak dlouho, dokud sami neodstoupí, nebo nezemřou.
 

Před sedmi lety zemřel senátor Strom Thurmond, který byl členem horní komory do 98 let. Pomyslné žezlo doyena mezi senátory po něm převzal právě Byrd.
 

Smrt demokrata Byrda by neměla změnit stávající rozložení politických sil v Senátu. Guvernér Západní Virginie Joe Manchin v blízké době jmenuje nástupce, který doslouží Byrdův mandát do roku 2012.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz