Zpravodajství

Rusové si stěžují na Němce kvůli zadržování technologií pro íránskou jadernou elektrárnu

Rusko v pondělí protestovalo na území Rady bezpečnosti OSN proti zadržování technologií pro íránskou jadernou elektrárnu v Búšehru, kterou Rusové staví. Podle agentury Reuters technologie zadrželi Němci.

Bez toho, že by zmínil Německo, ruský vyslanec při OSN Vitalij Čurkin řekl členům rady, že Moskva je velice frustrovaná kroky "třetích států", které brání dodávkám "různých věcí" do Íránu. Čurkin rovněž sdělil, že takovéto činy nejsou v souladu se sankcemi, které na Teherán Rada bezpečnosti uvalila.


Podle zdrojů Reuters v OSN Německo zabavilo součástky určené pro ruskou elektrárnu v Búšehru u několika Němců a ty poté zadržela kvůli výslechu.


Sankce OSN zakazují dovážet do Íránu technologii, která by mohla být použita v kontroverzním jaderném programu Teheránu, který je podle Západu namířen k výrobě jaderných zbraní. Dovoz součástek pro lehkovodní reaktor v Búšehru rezoluce Rady bezpečnosti nezakazují.


Evropská unie však nad rámec sankcí OSN na Írán uvalila přísná restriktivní opatření, která dovoz technologií do Búšehru zakazují. "Možná to dovolují rezoluce Rady bezpečnosti, podle pravidel EU je to však zakázané," řekl Reuters nejmenovaný evropský diplomat. "Možná si to Rusové neuvědomují," dodal.


Německo se prozatím k protestu Moskvy nevyjádřilo.


Rusové by měli jadernou elektrárnu v Búšehru spustit v srpnu letošního roku.
 

Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz