Zpravodajství

Za pád vánočního stromu na Staroměstském náměstí může město Praha

Nejvyšší soud s konečnou platností potvrdil odpovědnost Prahy za pád vánočního stromu na Staroměstském náměstí před šesti a půl lety.

Soud odmítl dovolání hlavního města proti rozsudku, na základě kterého zaplatila metropole spolu s pořadateli vánočních trhů tehdy vážně zraněnému Britovi Malcolmu Tuffinovi odškodné 560.000 korun. Informoval o tom dnes server Aktuálně.cz.

Neštěstí se odehrálo 6. prosince 2003.  Více než pětadvacetimetrový vánoční smrk se na Staroměstském náměstí zřítil a zranil pět lidí, nejvážněji Tuffina. Cizinec utrpěl zlomeniny stehenních kostí a bederní a hrudní páteře, podstoupil operace a také transfuze krve. Měsíc byl pak plně upoután na invalidní vozík, potřeboval ho ještě další tři měsíce a poté musel chodit s pomocí hole.

Podívejte se na reportáž TV NOVA o případu spadlého vánočního smrku:

Obvodní soud pro Prahu 1 Britovi v roce 2006 přisoudil 2,5 milionu korun. Městský soud však verdikt zrušil, potvrdil pouze dvousettisícové bolestné a více než třísettisícové odškodné za ztížení postavení. Část případu vrátil k novému projednání. Praha podala proti rozsudku dovolání s tím, že za instalaci stromu a jeho bezpečnost odpovídal pořadatel trhů, kterému město prostory pronajalo.

Podle Aktuálně.cz však NS dospěl k závěru, že majitel pozemků musí kontrolovat, co se na jeho majetku děje. "Vlastník pozemků musí užívat a spravovat svůj majetek tak, aby jeho stav nezpůsobil škodu jinému, tedy dbát i o to, aby na jeho vlastním pozemku byla provedena opatření zamezující či snižující možnost vzniku škody na zdraví a na majetku," rozhodli podle serveru soudci.

Praha se podle soudců navíc na pořádání trhů přímo podílela a strom z Velkých Karlovic na trhy dodala, uvedlo Aktuálně.cz. "Strom byl vztyčen na náměstí uprostřed města, kde se obvykle pohybuje mnoho lidí a u příležitosti vánočních trhů lze očekávat zvýšenou návštěvnost. I to bylo důvodem ke zvýšené obezřetnosti," rozhodl podle serveru NS. Město také neprověřilo, zda je strom v pořádku a může být na trzích použit.

Částku, kterou Tuffin pravomocně získal, obdržel již tři měsíce po rozsudku. Po nynějším rozhodnutí NS už pravděpodobně bude moci začít obvodní soud jednat o zbytku požadované částky. Podle soudů sice nesou odpovědnost za pád stromu město a pořadatelská firma Folk Art Production (FAP), která tehdy provozovala vánoční trhy, Tuffin však dostatečně neprokázal, že má nárok na veškeré požadované peníze. Obvodní soud bude muset znovu posoudit, jakou částku bude muset Praha a FAP Britovi zaplatit za mimořádné ztížení společenského postavení, ztrátu výdělku, ošetření a věcnou škodu.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz