Zpravodajství

V Semtíně unikal nitrózní plyn kvůli havárii kotle v chemičce

V Semtíně unikal nitrózní plyn kvůli havárii kotle v chemičce
Zdroj: Mediafax

Chemickou havárii likvidovali hasiči v Semtíně na Pardubicku. Kvůli problémům dvou kotlů unikal do ovzduší nitrózní plyn.

V noci ze čtvrtka na pátek ohrožoval okolí Pardubic mrak plynu, který unikl z chemičky firmy Aliachem v Semtíně. Hasiči likvidaci mraku ukončili po půlnoci. Obyvatelům okolních obcí už žádné nebezpečí nehrozí.

Hasiči mrak plynu zkrápěli a snažili se aby se nedostal mimo areál chemičky. Obyvatele okolních obcí varovali, aby nevětrali a nevycházeli ven. Ráno už žádné nebezpečí nehrozilo, a nemuseli dodržovat žádná opatření. Informovala o tom mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Havárie dvou kotlů

V chemičce došlo k havárii dvou kotlů a následné reakci kyseliny sírové, kyseliny dusičné a celulózy. Do ovzduší tak unikla směs nitrózních plynů a oxidu síry. "Hasiči plyn zkrápěli přes dvě hodiny a po půlnoci mrak zlikvidovali," dodala mluvčí.

Podle měření dispečerů chemičky přímo v areálu závodu na několika místech nebyla zjištěna nebezpečná koncentrace látek v ovzduší.

INFORMOVALI JSME VÁS VE SNÍDANI S NOVOU:

Mrak nitrózního plyu se přesunoval směrem na Lázně Bohdaneč. "Plyn zkrápíme a snažíme se jej dostat pod kontrolu," uvedl ve čtvrtek večer operační důstojník. "Obvoláváme starosty a zastupitele obcí, aby varovali občany," dodal důstojník s tím, že obyvatelé by si měli zavřít okna a nevycházet ven.

Nitrózní plyny vznikají při hoření celulózy, dráždí sliznici a po jejich nadýchání mohou způsobit otok plic.

U obdobného úniku plynu v této firmě zasahovali hasiči před rokem. "Zjednodušeně se dá říct, že unikající plyn vzniká poté, co se po havárii musí nechat látky vyhořet," popsal jeden z hasičů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz