Zpravodajství

Hladina Labe klesá, v Děčíně se objevil hladový kámen

Hladina Labe klesá, v Děčíně se objevil hladový kámen
Zdroj: Mediafax

Labe na svém dolním toku rychle ztrácí vodu. Správce jezu na zdymadlech Střekov v Ústí nad Labem agentuře Mediafax v pátek řekl, že nákladní doprava je prakticky zastavena.

"Hladina se pohybuje kolem 170 centimetrů, předpověď na sobotu je 165 cm a má být setrvalý stav. Obávám se, že Labe bude spíše dál klesat. Plavba ještě oficiálně zastavena není, ale nákladní lodě již stojí. Mají mít rezervu 70 centimetrů, při ponoru prázdného člunu 100 až 110 centimetrů jim tak již nic pro náklad nezbývá. Ve čtvrtek jsme udělali několik umělých vlnek, aby lodě mohly doplout do přístavů," uvedl správce jezu.

Labe přitom před měsícem překročilo první povodňový stupeň a čtvrtého června kulminovalo na 511 centimetrech.

Zdroj: Mediafax

Klesající hladina největší české řeky odhalila v Děčíně i první nápisy na tzv. hladovém kameni, který vyčnívá z Labe na levém břehu asi 200 metrů pod Tyršovým mostem. Dříve na něj lidé tesali značky a nápisy varující před těžkým obdobím. Objevení kamene bylo symbolem sucha, neúrody a také ztráty práce pro lodníky. Nejstarší čitelný nápis je z roku 1616. K nejznámějším patří německý "Wenn du mich siehst, dann weine - Spatříš-li mne, zaplač" a český nápis, který nechal v období první republiky vytesat na skalisko prodejce vodních pump: "Neplač holka, nenaříkej, když je sucho, pole stříkej".

V posledních letech se kámen objevuje častěji. Řeka v létě klesá až pod 150 centimetrů, kdy po Labi mohou plout jen malé rekreační lodi.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz