Zpravodajství

Premiér Fico odhalil v Komárně sousoší Cyrila a Metoděje, rušili ho demonstranti

Premiér Fico odhalil v Komárně sousoší Cyrila a Metoděje, rušili ho demonstranti
Zdroj: oficiální zdroj

Dosluhující slovenský premiér Robert Fico v neděli odpoledne v Komárně odhalil sousoší věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

Jeho projev rušilo několik desítek demonstrantů s maďarskými vlajkami, informuje televize TA3 a portál deníku Sme.

Za stuhu při odhalování společně zatáhli Fico, předseda Nitranského VÚC Milan Belica a předseda Matice Slovenské Jozef Markuš. Bronzové sousoší o výšce 3,9 metru, které je dílem akademického sochaře Ladislava Beráka z roku 1999, až dosud stálo na průčelí místního Domu Matice Slovenské. Nyní je na kruhovém objezdu na Náměstí Kossutha.

ČTĚTE TAKÉ:

Fico chce post šéfa parlamentu pro svou stranu SMER

Premiér Fico už loňský rok vyzval primátora Komárna Tibora Bastrnáka, aby společně pro sousoší našli vhodné místo. Fico v neděli vyzdvihl význam Cyrila a Metoděje a zdůraznil, že umístění sousoší na kruhovém objezdu, kde se střetávají cesty na Bratislavu, Budapešť a Nové Zámky, je symbolické.

Strana maďarské koalice (SMK) považuje způsob umístění sochy na objezdu za dehonestující pro odkaz Cyrila a Metoděje.

Proti novému umístění se v neděli postavilo také několik aktivistů. Protest proti umístění sochy na objezdu organizoval aktivista János Bósza – podle něj není protest namířen proti sousoší, ale jeho umístění na objezdu. Stavební povolení totiž hovoří o tom, že na objezdu má být jen zeleň, a ne socha.

Každé vyslovení Ficova jména a celý jeho projev provázely výkřiky: "Fuj!" a siréna z megafonu. Demonstranti mávali maďarskými vlajkami a nesli transparenty s hesly vyzývajícími k autonomii. Na jednom z transparentů bylo napsáno: "Vítáme slovenské turisty v našem městě, v Komárně."

Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz