Zpravodajství

Rusko a USA výměnou agentů ukončily špionážní skandál

Rusko a USA si vyměnily celkem 14 údajných špionů a ukončily tak dva týdny trvající špionážní skandál, který hrozil zhoršením slibně se rozvíjejících vzájemných vztahů.

Američané ve čtvrtek vyhostili deset údajných ruských vyzvědačů, Rusové týž den prezidentským dekretem omilostnili čtyři osoby odsouzené za špionáž pro Západ. Výměna proběhla ve Vídni.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Rudá špionka z New Yorku: agentka jako z Bondovky

V mediálně ostře sledované operaci v pátek na vídeňském letišti asi 45 minut před polednem přistál nejprve Boeing 767, který si u společnosti Vision Airlines pronajala americká vláda, a krátce po něm Jak-42 ruského ministerstva pro mimořádné situace. V americkém letounu podle předpokladů cestovalo deset ruských agentů zadržených koncem června v USA, ruský stroj do rakouské metropole dopravil čtyři osoby vězněné v Rusku za špionáž pro Západ.
 

ČTĚTE TAKÉ:
 

Medveděv omilostnil čtyři prozápadní agenty
 

Krátce po přistání se mezi oběma letouny přesunulo několik osob a po několika desítkách minut ruský stroj letiště opustil. Nedlouho po něm odstartoval i americký letoun.

PSALI JSME:
 
Podle médií jde o dosud největší známou výměnu zadržených ruských a amerických špionů. Desítka ruských agentů ve čtvrtek před newyorským soudem uznala svou vinu a byla vyhoštěna. Ruský prezident Dmitrij Medveděv souběžně podepsal milost pro čtyři osoby odsouzené v Rusku za kontakty se západními rozvědkami. I ony musely písemně uznat svou vinu.

PODÍVEJTE SE:
Reportáž TV Nova

 
Součástí čtvrtečního soudního líčení v New Yorku, po němž následovala deportace zadržených, bylo odhalení pravé totožnosti ruských špionů. Soud potvrdil, že obvinění Vicky Pelaezová, Anna Chapmanová a Michail Semenko se v USA pohybovali s pravými jmény. Vladimir a Lidija Gurjevovi žili v USA pod jménem Richard a Cynthia Murphyovi, Donald Howard Heathfield byl ve skutečnosti Andrej Bezrukov, skutečné jméno Tracey Lee Ann Foleyové bylo Jelena Vavilovová, Juan Lazaro se jmenuje Michail Vasenkov, Michael Zottoli je Michail Kucik a Patricia Millsová se jmenuje Natalija Pereverzevová.
 
Soud zadržené odsoudil k trestu vězení, jehož délka odpovídá době jejich zadržení. Byli proto okamžitě propuštěni a z newyorského letiště LaGuardia odcestovali do Vídně
 
V Rusku byl z vězení propuštěn vědec Igor Suťagin, který si od roku 2004 odpykával 15 let vězení za špionáž pro CIA. Ve skupině omilostněných je dále explukovník vojenské rozvědky Sergej Skripal, kterého podle ruské tajné služby v polovině 90. let zverbovala britská špionáž. Dalším je Alexandr Zaporožskij, v roce 2003 v Rusku odsouzený 18 letům vězení za vlastizradu. Posledním z omilostněných je Gennadij Vasilenko odsouzený loni k dlouhému trestu vězení. Příčinu tohoto uvěznění ruské zdroje neuvedly.
 
Při omilostnění prezident Medveděv podle kremelských zdrojů přihlížel k tomu, že Suťagin strávil v cele už okolo jedenácti let, Zaporožskij devět let a Skripal pět a půl roku. Americké zdroje upozornily, že zdravotní stav některých vyměňovaných je po mnohaletém věznění špatný, protože "podmínky v ruských věznicích jsou mnohdy velmi tvrdé".
 
Čtyři západní špioni mohou podle amerického ministerstva spravedlnosti odcestovat po propuštění z ruských věznic do USA i se svými rodinami, pokud si to budou přát. Američané s nimi byli v kontaktu od pondělí.

Skupina ruských agentů se už do USA vrátit nemůže, což podle amerických médií platí i pro pětapadesátiletou Vicky Pelaezovou, která má americké a peruánské občanství. Ruské zdroje uvádějí, že Pelaezová, rodem Peruánka, hodlá v Rusku strávit asi týden a chce se vrátit do vlasti, kde mají její příbuzní ranč. V Peru chce žít i přesto, že jí Moskva přislíbila doživotní měsíční rentu 2000 dolarů (přes 40.000 korun), volná víza pro dva její dospělé syny a byt v Rusku.
 
Špionka Anna Chapmanová, která má díky dřívějšímu, dnes již rozvedenému manželství britské občanství, se hodlá podle rozhlasové stanice Hlas Ameriky usadit ve Spojeném království.
 
Podle amerických zdrojů byl veškerý majetek deseti ruských agentů zabaven. Součástí dohody s Ruskem je i ustanovení, že pokud se ruští špioni pokusí jakkoli své životní osudy zpeněžit, například v knize nebo filmovém scénáři, připadne veškerý výnos americké státní pokladně. Agentura ITAR-TASS s odvoláním na americké právníky napsala, že takový postup je v podobných případech standardní.
 
Agentura AP nicméně nepřepokládá, že by ruští agenti byli ve vlasti oslavováni jako hrdinové. Kreml bude podle agentury chtít rychle obrátit list, na ponižující incident zapomenout a budovat nové vztahy s Amerikou.
 
Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz