Zpravodajství

Historici objevili slavný Kulatý stůl krále Artuše. Není to stůl

Historici objevili slavný Kulatý stůl krále Artuše. Není to stůl
Zdroj: oficiální zdroj

Britští historici tvrdí, že se jim podařilo objevit místo, kde stával pověstný kulatý stůl legendárního krále Artuše.

Král Artuš. Hrad Kamelot. Legenda všech legend. Kdo by neznal příběh o jeho Kulatém stolu, kde shromáždil nejlepší anglické rytíře, aby ochraňovali jeho zemi. Žil v době temného středověku, někdy mezi roky 400-600. Kromě legend toho o něm ale víme pramálo.

Angličtí historici teď ale v nové studii tvrdí, že konečně odhalili původ legend o Kulatém stolu a hradu Kamelot, kde měl stát. Podle nich Artuš využil starších římských staveb – nic jiného, co by pro krále bylo dostatečně reprezentativní, se v Anglii nalézt nedalo. Všechny legendy, které o Artušovi vyprávějí, zdůrazňují kulatý tvar obřího stolu a také jeho velikost – mělo se kolem něj posadit několik stovek rytířů. Historici to doposud připisovali středověké zálibě v přehánění, ale možná je legenda pravdivější, než se zdálo.

Jediná historická zmínka o Artušovi pochází z roku 829, kdy o něm v kronice píše velšský učenec Nennius. Tato zpráva sice pochází z doby asi 300-400 let po Artušově smrti, ale základní fakta jsou uvěřitelná. Artuš měl být slavný válečník, který prý bojoval a zvítězil v nejméně dvanácti bitvách proti Sasům. Jednou z nich, a to tou nejslavnější, měla být bitva u Chesteru.

Hrad na místě největší slávy

Podle historiků dává smysl, že by si Artuš postavil hrad právě na místě svého největšího vítězství – zejména proto, že ho vůbec stavět nemusel. V Chesteru totiž tou dobou už velká kamenná stavba stála; a světe div se, byla kulatá. Experti se domnívají, že Kamelotem se stal amfiteátr v Chesteru – obrovská kruhová stavba, do níž se vešlo přes 10 tisíc lidí. Artuš měl jen posílit jeho vnější zdi a z arény se mohla stát působivá obranná stavba. Její zdi měřily na výšku přes 12 metrů, tomu se nemohly vyrovnat hradby žádného jiného hradu z doby temného středověku.

O rytířích Kulatého stolu vznikly desítky filmů. Ten z roku 2004, který šel do našich kin pod názvem Král Artuš, patří mezi povedenější:

A jak vznikla pověst u kruhové stole? Rytíři měli sedět v nejspodnější řadě kruhového hlediště, takže si opravdu všichni hleděli do očí a nikdo se nemohl považovat za nadřazeného jen proto, že sedí na lepším místě. Slavný kulatý stůl tedy nebyl "obyčejným kusem nábytku", ale obrovskou konstrukcí ze dřeva a kamene, kde mohla zasedat až tisícovka Artušových následovníků. V první řadě prý seděli šlechtici, níže postaveným lidem pak byly vyhrazeny kamenné lavičky na okraji.Autorem nové teorie je anglický historik Chris Gidlow.

Zdroj: oficiální zdroj

Podle něj je zřejmé, že Artuš neměl čas, finance ani prostředky na stavbu kamenného hradu. Využití stojícího pozůstatku římských časů bylo zcela logické – a Artuš by nebyl ani prvním, ani posledním panovníkem, který by něco podobného udělal. "První zprávy hovoří o tom, že kulatý stůl nepřipomínal nějaký jídelní stůl, ale že to bylo místo, kde se v té době mohlo setkávat až tisíc lidí. Víme, že jednu ze dvou významných bitev Artuš svedl na místě, kterému se říkalo Město legií. Tak se říkávalo jen dvěma místům: jedním bylo město St Albans, poloha toho druhého však zůstávala utajena," říká historik. Oním druhým místem by mohlo být právě město Chester. Výzkumníky k tomu vede skutečnost, že v objeveném římském amfiteátru se nacházel popravčí kámen a dřevěná svatyně zasvěcená křesťanským mučedníkům.


"Jistý mnich jménem Gildas, který jako první v šestém století popsal Artušův život, poukazoval na Město legií a zároveň na svatyni mučedníků, která se tam nacházela. To je rozhodující důkaz. Objevení této svatyně v amfiteátru znamená, že Chester byl místem Artušova dvora a jeho legendárního kulatého stolu," vysvětluje Gidlow.
 

/kar, Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz