Zpravodajství

Kaczyński obviňuje vládu, že nedělá dost pro to, aby objasnila smrt jeho bratra

Laxní přístup vlády k vyšetřování letecké nehody u Smolenska, při níž zemřel prezident Lech ¨podporuje spekulace o atentátu. Prohlásil to neúspěšný kandidát na prezidenta Jarosław Kaczyński v rozhovoru, který zveřejnil polský deník Rzeczpospolita.

Vláda Donalda Tuska podle Kaczyńského nedělá nic pro to, aby objasnila okolnosti nehody, při níž 10. dubna zemřel Lech Kaczyński s manželkou a čtyřiadevadesátičlenným doprovodem. Tuskův kabinet podle něj požaduje, aby Kaczyńského strana Právo a spravedlnost (PiS) zaujala stejný přístup.

PSALI JSME:

Smolenská tragédie: Vyšetřování pokračuje, teroristický útok je ale vyloučen
 

"Nikdo nevyvodil sebemenší právní nebo trestní odpovědnost, o politické ani nemluvě. V každé normální zemi by po něčem takovém přišlo mnoho lidí o funkce, ale u nás ne," komentoval výsledky tříměsíčního vyšetřování tragédie bratr zesnulého prezidenta.
 

Vláda podle něj nemůže zabránit členům PiS, aby spekulovali o "smolenském atentátu".
 

PODÍVEJTE SE NA POHŘEB LECHA KACZYŃSKÉHO:


 

Kaczyński zdůraznil, že požaduje od premiéra Donalda Tuska a jeho strany Občanská platforma omluvu za nečinnost při vyšetřování nehody svého svého bratra.
 

Jarosław Kaczyński však sám čelí za přístup ke smolenské katastrofě kritice. Mnoho umělců v čele se zpěvačkou Korou Jackowskou ze skupiny Maanam se v pondělním vydání deníku Gazeta Wyborcza ptá, proč Lech Kaczyński přišel na letiště o hodinu později a celou noc strávil s přáteli, když pro něj byla návštěva Katyně tak důležitá. Zajímá je také, o čem Lech se svým bratrem krátce před tragédií mluvil.
 

Polská delegace odletěla na pietní akci u katyňského památníku se zpožděním. Polská média proto zmiňovala podezření, že prezidentův tým naléhal na piloty, aby přistáli na smolenském letišti, byť tam byla mlha a letiště nebylo dobře vybavené pro velká letadla typu Tupolev, ve kterém prezident letěl.
 

Nabízelo se řešení přistát na jiném větším letišti, kde je lepší počasí. Ty však byly daleko od katyňského památníku, kam prezident letěl uctít památku Poláků zabitých za druhé světové války. Vyžadovalo by to další hodiny na pozemní přesun.
 

Umělci Jarosława Kaczyńského obviňují, že tragédii zneužívá. "Politici a duchovní smolenskou katastrofu v krátké době přeměnili na nový mýtus o svobodném Polsku bez hranic, naneštěstí to nikdo nezpochybňuje," cituje je Gazeta Wyborcza.
 

Polský prezident Lech Kaczyński, jeho manželka Maria a dalších 94 lidí zahynuli v sobotu 10. dubna při havárii prezidentského speciálu, který letěl z Varšavy do západoruského Smolenska. Prezident měl v Rusku uctít památku obětí katyňského masakru.
 

Jaroslaw Kaczyński minulou neděli prohrál druhé kolo prezidentských voleb s kandidátem vládní Občanské platformy Bronisławem Komorowským.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz