Zpravodajství

Němci si stěžují, že se k nim šíří zápach z českých chemiček. Sepsali petici

Němci v Podkrušnohoří si stěžují na zvláštní zápach, který se podle nich šíří z Čech, konkrétně prý ze severočeských chemiček. Sepsali kvůli tomu i petici a o pomoc požádali Evropský parlament. České úřady ale obvinění odmítají, zápach prý od nás rozhodně nejde.

11 tisíc - tolik je podpisů pod peticí, kterou Němci z Podkrušnohoří poslali do Bruselu. Evropský parlament žádají, aby jim pomohl vyřešit problém se zápachem, který k nim už více jak deset let údajně vane z Čech.

"Touto peticí nám jde o to, prověřit, čím je způsobeno tady to znečistění a aby ten vzduch na saské straně byl čistý," říká poslanec spolkového sněmu Heinz-Peter Haustein. "Pravděpodobně ten zápach jde z Česka," dodává poslanec saského sněmu Tino Günther.

Zápach pochází podle Němců z chemiček. Připomíná prý kočičí výkaly a je cítit zhruba 30 dní v roce.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA POD TITULKEM ČLÁNKU

České úřady obvinění odmítají. Nikdo se tu s podobným pachem nikdy nesetkal, ani si nikdo nestěžoval. Ani kontrolní měření nic neprokázala.

"V průběhu několika let proběhlo několik šetření pod patronací ministerstva ŽP a nikdy se žádný měřitelný zápach neprokázal," potvrzuje mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková.

Kvůli prapodivnému zápachu připraví české ministerstvo životního prostředí spolu s německou stranou do konce prázdnin projekt, který by měl zjistit další možné zdroje zápachu, a to na obou stranách hranic.

Jitka Fárová, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz