Zpravodajství

KRNAP omezil vstup do některých oblastí národního parku

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) omezila letos již podesáté vstup do některých oblastí parku. Důvodem je ochrana přírody.

Vstoupit je zakázáno do 15 procent celkové rozlohy KRNAPu a jeho ochranného pásma. Hlavním důvodem tohoto opatření je snaha Správy KRNAP zamezit devastaci krkonošské přírody v souvislosti s masivním sběrem borůvek. Pracovníci správy označí dotčené lokality přímo v terénu. Nařízení začne platit 20. července.
 
Účelem opatření je omezit přístup veřejnosti do některých lokalit Krkonošského národního parku, ovšem s výjimkou značených turistických cest Klubu českých turistů a cyklotras vyhrazených Správou KRNAP. Vydané nařízení neomezí běžné návštěvníky, kteří nadále budou moci po turistických cestách a cyklotrasách procházet, resp. projíždět bez omezení.
 
Důvodem tohoto kroku je podle Drahného intenzivní sběr borůvek v cenných lokalitách. "Nešetrný sběr devastuje porosty brusnice borůvky. Snižuje se tak potravní základna pro semenožravé ptáky a savce. V důsledku nadměrné návštěvnosti přírodovědně hodnotného území jsou poškozovány lokality výskytu zvláště chráněných druhů rostlin," uvedl mluvčí.
 
Dalším důvodem je rušení klidu zvěře, zejména v době přivykání na lokality poblíž přezimovacích obůrek a v době říje. Část území s omezeným vstupem se nachází v I. zóně národního parku, kde je vstup mimo značené cesty zakázán celoročně zákonem o ochraně přírody a krajiny. Současné omezení se tedy týká hlavně II. zóny KRNAP a malé části III. zóny, kde je normálně volný pohyb povolen a toto nařízení ho dočasně omezuje.
 
Letos vydané opatření obecné povahy bude platit letos od 20. července. do 15. října, od 20. července do 15. října 2011, od 20. července do 15. října 2012 a od 20. července do 15. října 2013. V terénu bude území s omezeným vstupem označené tabulkou s textem: Omezení vstupu mimo turisticky značené cesty v období 20. 7. – 15. 10. 2010“, resp. „2011“, „2012“ nebo „2013“ v následujících letech.
Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz