Zpravodajství

Britové chtějí chránit papeže před zatykačem

Britové chtějí chránit papeže před zatykačem
Papež Benedikt XVI. | Zdroj: Mediafax

Britská vláda se snaží zabránit tomu, aby na papeže byl v ostrovním království vydán zatykač. Informuje o tom ve čtvrtek televize Sky News.

Vláda se tak chce vyhnout diplomatické ostudě.

Papež Benedikt XVI. navštíví Británii v září a televize Sky News zjistila, že se vládní úředníci zajímají o lidi, kteří se chystají požádat soud, aby na bavorského klerika vydal zatykač. "Whitehall (vládní administrativa) je tím vážně znepokojen... Vláda se chce vyhnout diplomatickému zostuzení," tvrdí Sky News.

ČTĚTE TAKÉ:

Papež Benedikt XVI. navštíví převážně protestanstskou Británii

Ministr spravedlnosti Ken Clarke dokonce připravil změnu zákona, který má ztížit možnost stíhat v Británii jednotlivce za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, byť je spáchali jinde než na britských ostrovech.

Žalobu na papeže a návrh na zatykač před jeho příletem do Londýna plánují podat zoolog Richard Dawkins s publicistou a spisovatelem Christopherem Hitchensem. Najali si k tomu renomovaného právníka Geoffreye Robertsona.

Dawkins a Hitchens se chystají obvinit Benedikta ze zločinů proti lidskosti. Podle nich ho spáchal tím, že tajil případy zneužívání nezletilců kleriky. Cílem kampaně je odradit Benedikta XVI. od jeho návštěvy.

Není nereálné, že by to tito Britové mohli dokázat. Někdejší šéfka izraelské diplomacie Cipi Livniová loni odřekla cestu do Londýna pro zatykač, který na ni vydal jeden londýnský soudce. Livniovou v Londýně zažalovali právníci, kteří zastupují oběti útoku izraelské armády v Gaze. Obvinili ji z válečných zločinů. Britská vláda se Livniové omluvila.

Na cestu do Londýna dříve doplatil chilský generál Augusto Pinochet. Bývalý diktátor tam byl před dvanácti lety měsíce zadržován na základě zatykače vydaného na žádost španělského soudce Baltasara Garzóna. Nakonec soud rozhodl, že se Pinochet může vrátit do Chile, protože má chatrné zdraví.

Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz