Zpravodajství

Ukrajina doufá, že brzy vytvoří s Ruskem a EU plynárenské konsorcium

Ukrajina doufá, že brzy vytvoří s Ruskem a EU plynárenské konsorcium
Ilustrační foto | Zdroj: Mediafax

Ukrajina doufá, že v blízké době dokončí jednání s Ruskem a Evropskou unií o vytvoření konsorcia pro přepravu plynu, řekl ukrajinský premiér Mykola Azarov deníku Kyjevský Telegraf. V pátek o tom informovala agentura Ria Novosti.

Ukrajina přišla s iniciativou vytvořit společný podnik s Ruskem a Evropskou unií na paritním základě kvůli výstavbě nového plynovodu na dodávky ruského zemního plynu do evropských zemí.
 

"Světová praxe zná příklady, kdy se podobná jednání vedou roky a potom se během jednoho dne dosáhne výsledku. Naše jednání trvají měsíce, ale předpokládáme, že se brzy domluvíme," ocitovaly Azarova vládní internetové stránky.

ČTĚTE TAKÉ:

Gazprom předložil návrh nalezišť, která vloží do společného podniku s Naftogazem
 

Ukrajina podle něho navrhuje, aby Rusko poskytlo záruky na tranzit "například deset let čerpat přes naše území 150 miliard metrů krychlových plynu každý rok" a Evropská unie záruky na to, že tento objem koupí.
 

"Bez kteréhokoli ze tří partnerů se žádné konsorcium na přepravu plynu vytvořit nepodaří," řekl ukrajinský premiér.

PODÍVEJTE SE, JAK PROBÍHALA PLYNOVÁ KRIZE MEZI RUSKEM A BĚLORUSKEM:


 

K návrhu ruského premiéra Vladimira Putina spojit ruský Gazprom a ukrajinský Naftogaz do společného podniku Azarov řekl, že "by to nebyla žádná legrace".
 

"Vytváření nadnárodních podniků je charakteristické pro globální ekonomiku. Jen u nás to uměle politizují. Ale vždy zdůrazňuji, že je nutné vše propočítat podle jedné železné zásady: nakolik to odpovídá strategickým zájmům Ukrajiny," řekl Azarov.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz