Zpravodajství

Talibanci stíhají informátory Američanů, o kterých si přečetli na serveru Wikileaks

Talibanci stíhají informátory Američanů, o kterých si přečetli na serveru Wikileaks
Zdroj: oficiální zdroj

Radikální islamistická organizace Taliban si vzala na mušku informátory amerických tajných služeb v Afghánistánu, o kterých se dozvěděla z tajných dokumentů zveřejněných na serveru Wikileaks. Informuje o tom v pátek server deníku Telegraph.

"Jestli objevíme nějaké americké špiony, víme jak je potrestat," řekl mluvčí Talibanu Zabjuláh Mudžahíd pro televizi Channel 4 News. Mudžahíd rovněž potvrdil, že Taliban uniklé informace pozorně studuje.
 

PODÍVEJTE SE NA BOMBOVÉ ÚTOKY V AFGHÁNISTÁNU:


 

Varování ze strany Talibanu přišlo krátce poté, co šéf sboru náčelníků štábů americké armády admirál Mike Mullen řekl, že zakladatel serveru Wikileaks Julian Assange již možná má kvůli zveřejnění tajných materiálů na rukou krev.
 

PSALI JSME:

Portál WikiLeaks: Dokumenty o Afghánistánu dokazují válečné zločiny
 

"Pan Assange může říkat cokoliv chce o vyšším dobru, které on a jeho zdroje dělají. Pravda je ale taková, že již možná má na rukou krev nějakého mladého vojáka nebo afghánské rodiny," řekl Mullen.
 

Zveřejnění dokumentů odsoudil i americký ministr obrany Robert Gates. Uvedl, že zdroje jmenované v utajené zprávě se mohou setkat s odplatou ze strany afghánských ozbrojenců.
 

PSALI JSME:

Zveřejněny tajné spisy o Afghánistánu. Bílý dům zuří
 

Server Wikileaks na začátku týdne zveřejnil 90 tisíc tajných dokumentů popisujících operace Američanů a jejich spojenců v Afghánistánu v letech 2004 až 2009.
 

Americká vláda slíbila důkladné prošetření úniku a zpřísnění přístupu k podobným materiálům.
 

Hlavním podezřelým z poskytnutí informací serveru je 22letý analytik tajných služeb Bradley Manning. Ten byl totiž v minulých dnech přistižen, jak se chlubil, že serveru poskytl desetitisíce dokumentů. V současnosti je ve vazební cele v Kuvajtu.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz