Patnáctiletá Angličanka zemřela na otravu krve a mononukleózu. Podle lékařů se nedalo nic dělat.
Lékaři z nemocnice ve Worcestershiru tvrdí, že za smrt patnáctileté Amy Carterové nemohou. Dívka zemřela loni na Štědrý den jen dva dny poté, co ji zdravotníci propustili domů. Rodiče ale nesouhlasí a tvrdí, že lékaři udělali chybu. O případu referuje server Daily Mail.
"nemůžu dost zdůraznit, jak jí bylo zle. Kdyby doktoři byli u ní a pořádně ji sledovali, věděli by, že je na tom zle, ale nikdo se na ni nepodíval. Je dítě, které celé týdny nejedlo, schopné být v domácím ošetřování?" ptá se řečnicky dívčina matka Jacqueline.
Amy začala mít chřipkovité příznaky na začátku prosince. Na pohotovosti dostala antibiotika, o týden později jí praktická lékařka na oteklý obličej naordinovala antihistaminika. Její stav se ale stále zhoršoval, a tak rodiče dívku 19. prosince vzali do nemocnice, protože doma zkolabovala.
I když po celou dobu léčby prakticky nemohla jíst, o tři dny později – 22. prosince – lékaři vysílenou a vyhublou dívku (vážila jen 38 kilo) poslali domů s tím, že má hodně pít, spát a odpočívat. Diagnóza: virová infekční mononukleóza.
Prosila, ať může zůstat v nemocnici
Podle listu dívka prosila, aby ji lékaři nepropouštěli. "Umírám," říkala jim. Amy museli utěšovat rodiče, kteří věřili lékařům, že je stav jejich dcery špatný, ale časem se zlepší. "nesměli jsme se zeptat na věci, které nás zajímaly. Nemáme pocit, že udělali vše, aby Amy měla co nejlepší vyhlídky. Měli jsme pocit, že je obtěžujeme, když jsme telefonovali," stěžuje si na přístup lékařů otec Amin Richard.
O dva dny později se ale Amy opět přitížilo, a i když ji sanitka odevzla do nemocnice, dívence selhávalo srdce a nakonec zemřela.
Shoda okolností
Podle lékařů za smrt může nešťastná shoda okolností. K virové monoukleóze se podle nich přidala otrava krve, způsobená reakcí na streptokoky, takzvaným syndromem toxického šoku. Lékaři tvrdí, že streptokoky má v krku skoro třetina populace, a tak se při mononukleóze neléčí.
I každý jiný pacient, který by na tom byl stejně jako Amy, by byl také poslán do domácího léčení, ujišťovali. Kombinace problémů, které dívku zabily, je totiž velmi výjimečná; za poslední dva roky se prý nestalo, že by pacient s mononukleózou dostal takovouto otravu krve.
ČTĚTE TAKÉ:
Sestra omylem dala do karty NEOŽIVOVAT. Muž zemřel
Kvůli chybě navigace záchranka spletla vesnici. Pacientka zemřela
Měla v zadku dva roky záchodovou štětku. Zabila ji
PŘEHMATY LÉKAŘŮ: Místo žlučníku přišel o ledvinu a další omyly
"Na Štědrý den jsem vyrazil do práce, dal jí pusu, řekl ahoj a už jsem ji živou neviděl. Moje dcera zemřela a já myslím, že péče nebyla dostatečná a že se mohlo udělat víc," stěžuje si zlomený otec. Rodina se prý ještě odvolá.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz