APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Schodek státního rozpočtu v červenci klesl. Vybralo se víc na daních

Schodek státního rozpočtu v červenci klesl. Vybralo se víc na daních
Zdroj: oficiální zdroj

Schodek státního rozpočtu klesl na konci července na 69,1 miliardy korun.

Informovalo o tom v pondělí ministerstvo financí (MF) s tím, že ve stejném období loňského roku byl deficit rozpočtu na úrovni 76,2 miliardy korun.

V červnu tohoto roku byl přitom deficit státního rozpočtu 75,7 miliardy korun, tedy o 6,6 miliardy korun vyšší.

ČTĚTE TAKÉ:

Běžný účet platební bilance dosáhl v květnu schodku 23,98 miliardy korun

Příjmy státního rozpočtu dosáhly ke konci července 586,6 miliardy korun, zatímco výdaje byly 655,6 miliardy korun.

Daňové příjmy bez pojistného na sociální zabezpečení dosáhly 298,8 miliardy korun, což představuje meziroční růst o 5,8 procenta. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je plnění rozpočtu o 8,5 procentního bodu lepší.

Meziroční růst byl ovlivněn především vyšším inkasem nepřímých daní. Inkaso daně z přidané hodnoty (DPH) představovalo 117,9 miliardy korun, což znamená 9,1procentní meziroční nárůst výběru DPH. Inkaso spotřebních daní, včetně tzv. ekologických daní, dosáhlo 74,1 miliardy korun, což představuje meziroční růst o 7,3 o 10,9 procenta.

Příjmy z pojistného na sociální zabezpečení meziročně klesly o 5,8 procenta a dosáhly 204,1 miliardy korun. Z celkové částky připadlo na důchodové pojištění 181,4 miliardy korun, což je meziroční pokles o 5,2 procenta.

Výdaje rozpočtu klesly meziročně o 1,1 procenta. Největší objem prostředků v rámci běžných výdajů rozpočtu byl vydán na sociální dávky. Celkově na nich bylo z rozpočtu vyplaceno 251,1 miliardy korun, tj. o 0,7 procenta více než před rokem.

Na druhou stranu klesly výdaje na údržbu státního dluhu. Hlavně díky poklesu úroků klesly tyto výdaje o 9,2 procenta meziročně.

Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz