Zpravodajství

Požáry ohrožují ruské atomové centrum, v akci je 240 tisíc hasičů

Rozsáhlé lesní požáry, které zuří v Rusku už několik dní, nyní ohrožují ruské výzkumné atomové centrum Sarov. Požáry zabily už 34 lidí.

S více než sedmi tisící ohnisky požárů bojuje přes 240 tisíc hasičů. Nejdramatičtější je situace u Nižnijho Novgorodu. Jen několik desítek kilometrů od něj leží totiž jaderné výzkumné centrum Sarov.

"Nyní je důležité uchránit jaderná zařízení před plameny," řekl ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu.

Ve výzkumném centru Sarov, které bylo za minulé éry označováno kodovým názvem Arzamas-16 vznikla první sovětská atomová i jaderná bomba. Vývoj těchto zbraní probíhá v centru dodnes.

Jenže boj s plameny je složitý. Špatná viditelnost zabránila nasazení velkých hasících vrtulníků Mi-8 i letadel typu Iljušin II-76, které mají největší zásobníky na vodu.

Požár zabil už nejméně 34 lidí a zničil přes 1800 domů. Plameny spálily celé vesnice. Do bezpečí museli být evakuovány tisíce lidí. Zničena byla plocha přes 55 tisíc čtverečních kilometrů.

PODÍVEJTE SE:

Požáry v Rusku se šíří i na Kamčatce

Během 24 hodin bylo nahlášeno více než 500 nových požárů. Ruský prezident Dmitrij Medveděv v pondělí v sedmi regionech vyhlásil výjimečný stav.


Zpravodajský portál NEWSru napsal, že v Nižněnovgorodské oblasti, kde je situace zřejmě nejhorší, se rozmáhá rabování. Policie ve městě Vyksa zadržela několik lidí podezřelých z toho, že okradli oběti požárů. Ve zcela zničené obci Verchňaja Vereja, kde lehlo popelem asi 340 domů, policisté zatkli dva Uzbeky, kteří u sebe měli oblečení a další předměty obětí.


V blízké obci Motmos zadrželi strážci zákona opilého osmapadesátiletého muže, který se pokoušel zapálit dům své družky a tak patrně dosáhnout vyplacení pojistného. Policie eviduje podobných případů více.


Problémy s rabováním jsou i ve Voroněžské oblasti. V obci Maslovka, kde plameny pohltily 104 domů, lidé rozebírají plechové střešní krytiny, které se snaží prodat ve sběrnách.
Premiér Vladimir Putin minulý týden proti požárům nasadil i vojáky. Celkově s ohněm zápasí přes 240 000 lidí.


Rusko zasáhla vlna čtyřicetistupňových veder, která za posledních sto let nemá obdoby. Situace se navíc podle meteorologů nemá zlepšit ani v následujících dnech. Například v Moskevské oblasti mají teploty koncem tohoto týdne dosahovat až 40 stupňů Celsia.
 

muf, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz