APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Dinosauři a jiná havěť vylézají z 3D televizí

Dinosauři a jiná havěť vylézají z 3D televizí
Zdroj: Oficiální zdroj

Půjčili jsme si domů novou 3D plazmu od Panasonicu. Čtěte naše dojmy!

Třetí rozměr dobyl kina a teď si hodlá podmanit i vaše obývací pokoje. Do rukou se nám dostala novinka od Panasonicu, padesáti palcová plazmička, která nás měla přesvědčit, že ve třetím rozměru je budoucnost. A taky o tom, že se vyplatí dát za televizi šedesát tisíc.

 

Ačkoliv to druhé se jí asi nepovede (bohužel, akcie ČEZu jsme prodali dost nevýhodně), musíme přiznat, že třetí rozměr si nás získal. Obraz nabírá hloubku a při sledování filmů nás překvapila raketa letící z obrazovky nebo cákance vody do obličeje.

 

Ano, není to jako ve sci-fi filmech, že byste mohli sledovat, jak věci i postavy vystupují z televize, chodí vám po pokoji a Angelina Jolie vám udělá kafe. Ale měli jsme co dělat, abychom neucukli hlavou nebo nezavřeli pusu, aby se nám do ní nedostala cákající voda.

Zdroj: Oficiální zdroj

Celé to funguje velmi prostě. Součástí balení jsou dvoje stereoskopické brýle, které komunikují z televizí a napájí se malou baterkou. Zapnete televizi, Blu-Ray přehrávač, chvilku podržíte tlačítko na brýlích a už se můžete kochat dalším rozměrem.

 

3D technologie, se kterou Panasonic přišel již před rokem, střídavě vysílá obraz pro levé a pravé oko. Díky vysoké frekvenci tak nepoznáte, že pokaždé koukáte jedním okem. Každý záběr je trochu posunutý, takže mozek získá představu třetího rozměru.

 

Výsledek vypadá jako byste koukali z okna nebo portálem do jiné dimenze. Brýle jako takové jsou docela pohodlné (i pokud nosíte dioptrické brýle) a dokonce nabízí dva typy paciček na nos. Problém je, že při sledování za dne v nich uvidíte odraz stěny za sebou.

Zdroj: Oficiální zdroj

Abyste si však 3D efekt pořádně vychutnali, vyžaduje to pořádnou úhlopříčku. Pokud jste byli někdy v Imaxu, tak obří plátno, na které se vejde hned několik slonů na sebe, tam není pro nic za nic. V tomhle ohledu nám i padesát palců přišlo málo.

 

Předměty, které míří z televize přímo ven jsou v pořádku, ale jakmile nějaký z nich překročí hranu obrazovky, pocit z toho, že vám někdo mává špičkou jehly přímo před očima celkem logicky opadá. I tak je ale zážitek ze sledování velmi dobrý.

 

K dispozici jsme měli propagační Blu-Ray disk přímo od Panasonicu, který nás svojí kvalitou trochu zklamal. Nabízí řadu videí, která demonstrují třetí rozměr například při prohlídce památek, průletu Grand kaňonem nebo při sportovních záběrech.

Zdroj: Oficiální zdroj

Třetí rozměr tady funguje, ale samotná podívaná není příliš atraktivní. A proto jsme rádi, že jsme dostali k dispozici ještě dva celovečerní filmy – třetí Dobu ledovou a Coralinu. Nejenže jde v obou případech o slušnou podívanou, ale zároveň dokáží využít třetí rozměr.

 

Bohužel, oba filmy ukazují na hlavní problém, s nímž musí 3D ještě poprat – nedostatek 3D filmů na Blu-Ray discích. U nás jich momentálně neseženete ani deset a za dalšími kousky budete muset zamířit do ciziny, kde pak chybí česká podpora.


A ani tam není nabídka moc uspokojující. Některé televizní kanály sice vysílají ve 3D, ale těch je také jen pár. Abyste si třetí rozměr užili, budete mít zatím hodně omezené možnosti. A situaci nezachraňují ani čtyři hry pro PlayStation 3, o kterých se můžete dočíst zde!

Model Panasonic VIera TX-P50VT20E
Úhlopříčka 50 palců (127 centimetrů)
3D ano (2x3D brýle)
Rozlišení fullHD 1920x1080
Frekvence 600 Hz
Tunery HD DVB-T/DVB-S
Konektory 4xHDMI, 2xUSB, LAN
Cena 59 999 Kč


Naše dojmy, i přes to, že jsme se považovali za “třidéskeptiky“, jsou pozitivní. Masivnímu rozšíření 3D televizorů však zatím brání fakt, že není k dispozici dostatek filmů a hlavně cena samotných televizorů – 60 tisíc může dát za televizi jen málokdo.

 

Nicméně koncem roku vyjde Avatar ve 3D, který prodeje určitě nakopne a televizory budou zase o něco levnější. Nemluvě o tom, jak bude situace vypadat za rok. V 3D je budoucnost a nedivte se, když na vás za pár let vykoukne z televizní obrazovky Ray Koranteng…

lb, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz