Zpravodajství

Campbellová dostala velký diamant od Taylora, řekla Farrowová

Herečka Mia Farrowová v pondělí před Mezinárodním trestním tribunálem v Haagu vypověděla, že se jí modelka Naomi Campbellová přiznala, že od bývalého liberijského prezidenta Charlese Taylora dostala "velký diamant". Informuje o tom agentura Reuters.

"Řekla mi, že ji v noci vzbudili nějací muži, kteří klepali na její dveře a řekli jí, že je poslal Charles Taylor. Dali jí prý velmi velký diamant," sdělila Farrowová soudu.
 

PODÍVEJTE SE NA TELEVIZNÍ REPORTÁŽ


Herečka dále uvedla, že Campbellová chtěla diamant věnovat dětské nadaci Nelsona Mandely.
 

PSALI JSME:

Modelka Campbellová přiznala u soudu, že dostala "krvavé" diamanty
 

Modelka Campbellová před soudem vypovídala již minulý týden a sdělila, že dostala balíček s diamanty v roce 1997 po charitativní večeři v Jihoafrické republice. Campbellová si údajně není jistá, že diamanty poslal právě Taylor.
 

Žaloba uvádí, že výpověď modelky pomůže spojit Taylora s drahokamy, jež posloužily k financování občanské války v Sieře Leone v letech 1991 až 2001. Proto se jim říká "krvavé diamanty".
 

Liberijský exprezident podle žaloby přijel v roce 1997 do Jihoafrické republiky s diamanty, za něž měl údajně nakoupit zbraně pro povstalce z Jednotné revoluční fronty RUF. Povstalci během občanské války v Sieře Leone vraždili obyvatelstvo a usekávali civilistům končetiny. Několik z těchto diamantů měl dát i Campbellové.
 

Podle obžaloby povstalci z RUF dovolili Taylorovi těžit diamanty v oblastech Sierry Leone, které ovládali.
 

Dvaašedesátiletý Charles Taylor je prvním africkým prezidentem, který je souzen za válečné zločiny. V červenci prohlásil, že obvinění vůči němu jsou smyšlená a že se pouze pokoušel v sousední Sieře Leone zprostředkovat mezi vládou a rebely mír.
 

Konflikt v Sieře Leone patří k nejkrutějším občanským válkám v Africe, v letech 1991 až 2001 zemřelo 250 000 lidí.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz