Zpravodajství

Výpovědi v kauze "krvavých diamantů" pro Campbellovou se rozcházejí

Bývalá agentka modelky Naomi Campbellové Carole Whiteová vypovídala v úterý už podruhé před Mezinárodním trestním tribunálem v Haagu o "krvavých diamantech". Její výpověď se rozcházela s tvrzeními Mii Farrowové i Campbellové, informoval deník Guardian.

Carole Whiteová v pondělí vypověděla, že na charitativní večeři v roce 1997 v Jihoafrické republice Campbellová s bývalým liberijským prezidentem Charlesem Taylorem flirtovala. Modelka se své agentce svěřila, že jí Taylor slíbil diamanty. Ty potom údajně přinesli neznámí muži.

PODÍVEJTE SE NA VÝPOVĚĎ CAROLE WHITEOVÉ A VYJÁDŘENÍ SOUDU:

Campbellová před soudem vypovídala již minulý týden. Modelka přiznala, že dostala balíček s několika surovými diamanty. Campbellová si však údajně není jistá, že diamanty poslal právě Taylor. Herečka Farrowová tvrdí, že diamant byl pouze jeden a Campbellová podle ní neříkala pravdu, protože kámen jistě pocházel od Taylora a Campbellová to věděla.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ O VÝPOVĚDI MODELKY CAMPBELLOVÉ:


PSALI JSME:

Campbellová před soudem v Haagu. Prý kvůli publicitě

Modelka Campbellová přiznala u soudu, že dostala "krvavé" diamanty

Campbellová dostala velký diamant od Taylora, řekla Farrowová

V úterý Taylorův právník Courtenay Griffiths obvinil Whiteovou ze lži s tím, že proti Campbellové svědčí kvůli jejich vzájemnému konfliktu a soudnímu sporu. Zpochybňoval proto každý detail její výpovědi včetně popisu zasedacího pořádku u večeře.

"Vaše výpověď je naprostá snůška lží a vy jste si vše vymyslela, aby vám to pomohlo ve vašem sporu se slečnou Campbellovou," prohlásil Griffiths u soudu.

Whiteová se obvinění z lhaní bránila. "Vše je naprostá pravda, nijak to nesouvisí s mým obchodním sporem s Naomi Campbellovou. Nejde tu o peníze, jde tu o velice závažné otázky a já říkám pravdu," řekla Whiteová.

Žaloba uvádí, že výpověď modelky Campbellové pomůže spojit Taylora s drahokamy, jež posloužily k financování občanské války v Sieře Leone v letech 1991 až 2001. Proto se jim říká "krvavé diamanty". Několik z těchto diamantů měl Taylor dát i Campbellové.

Podle obžaloby povstalci z RUF dovolili Taylorovi těžit diamanty v oblastech Sierry Leone, které ovládali.

Dvaašedesátiletý Charles Taylor je prvním africkým prezidentem, který je souzen za válečné zločiny. V červenci prohlásil, že obvinění vůči němu jsou smyšlená a že se pouze pokoušel v sousední Sieře Leone zprostředkovat mezi vládou a rebely mír.

Konflikt v Sieře Leone patří k nejkrutějším občanským válkám v Africe, v letech 1991 až 2001 zemřelo 250 000 lidí.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO DOKUMENTUJÍCÍ VÁLKU V LIBÉRI:

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz