Zpravodajství

Čtvrtina lidí nechápe, kam jdou peníze vybrané na poplatcích ve zdravotnictví

Čtvrtina lidí nechápe, kam jdou peníze vybrané na poplatcích ve zdravotnictví
Jak to vlastně je s poplatky za recept na léky? Zdroj: TN.cz

Téměř čtvrtina lidí stále nechápe, kam míří peníze vybrané na regulačních poplatcích ve zdravotnictví, které byly zavedené v roce 2008. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM/MARK, jehož výsledky byly zveřejněny ve čtvrtek.

"Peníze vybrané na poplatcích považuje za příjem státního rozpočtu 15 procent dotázaných, podle osmi procent respondentů jsou jeho příjemcem zdravotní pojišťovny. Necelá desetina lidí vůbec netuší, komu takto vybrané finanční prostředky náleží," uvedla mluvčí agentury Barbora Večerková. Názor, že z takto vybraných peněz profituje stát, zastávají zejména mladší lidé, ženy a lidé se základním vzděláním.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Jeden z deseti zaměstnanců hlásí sexuální harašení
 

Se správnou odpovědí, tedy že regulační poplatek je příjmem zdravotnického zařízení, se tazatelé setkali u 65 procent dotázaných.
 

Agenturu zajímalo také to, zda lidé vůbec vědí, co se z vybraných peněz hradí. "Téměř čtvrtina občanů nemá ponětí o tom, k čemu jsou vlastně poplatky využívané. Nejvíce takovýchto lidí je mezi čtyřicátníky a osobami s nižší úrovní vzdělání. Více než pětina ostatních se domnívá, že poplatky slouží zdravotnickým zařízením k modernizaci vybavení a dalším investicím do jejich rozvoje, tedy tak, jak to ukládá zákon. Osmina ostatních zastává názor, že takto získané finanční prostředky jsou využívané ke zlepšení péče pacientů a kvality poskytovaných zdravotnických služeb. Čtvrtina populace míní, že tyto peníze lze využít jakýmkoliv způsobem, a to v závislosti na rozhodnutí konkrétního provozovatele dané instituce," shrnula výsledky Večerková.
 

PODÍVEJTE SE, JAK PLZEŇ PŘESTALA PROPLÁCET ZDRAVOTNICKÉ POPLATKY:


 

Průzkum ukázal i to, že více než čtvrtina lidí (26 procent) byla alespoň jednou přinucena uhradit poplatek za pouhé předepsání léku. Dalších 21 procent pak za vypsání receptu svému lékaři platí vždy, anebo téměř vždy.
 

Výzkum, kterého se zúčastnilo 951 lidí ve věku mezi 15 a 70 lety, se uskutečnil v období od 5. do 9. srpna.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz