Zpravodajství

Web WikiLeaks chce zveřejnit další tajné dokumenty o válce v Afghánistánu

Web WikiLeaks chce zveřejnit další tajné dokumenty o válce v Afghánistánu
Zdroj: Oficiální zdroj

Internetová stránka WikiLeaks plánuje zveřejnění 15 tisíc tajných dokumentů spojených s válkou v Afghánistánu.

Pentagon považuje plány WikiLeaks za "velmi nezodpovědný" a chce, aby z webu zmizel všechen dosud zveřejněný tajný materiál, v pátek o tom informovala agentura Reuters.

Americké ministerstvo obrany i armáda kritizuje web za to, že ohrožuje úspěchy spojenců v Afghánistánu i životy vojáků.

"Pokud i přes naše obavy o naše spojence a nevinné afghánské civilisty zveřejní nějaké další dokumenty, bude to velmi nezodpovědné," prohlásil mluvčí Pentagonu Geoff Morell. "Už tak ohrozily životy mnoha lidí," připomněl dřívější činnost webu.

PSALI JSME:

Zveřejněny tajné spisy o Afghánistánu. Bílý dům zuří

Portál WikiLeaks: Dokumenty o Afghánistánu dokazují válečné zločiny

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange naopak tvrdí, že je jeho povinností uniklé tajné materiály zpřístupnit veřejnosti. "Ty informace osvětlují smrt 20 000 lidí. Minulý týden v té válce zemřelo přes 100 lidí," vysvětlil Assagne pro švédskou televizní stanici STV.

"Tyto materiály obsahují klíčové informace o tom, jak se tato válka vede, jak se nakládá s civilisty a jak tito lidé umírali," dodal.

Americký ministr obrany Robet Gates je však přesvědčený, že web pomáhá spíše teroristům. "Víme od zpravodajské služby, že Taliban i Al-Káida nařídily prozkoumání těchto dokumentů, takže si myslím, že následky mohou být velmi vážné," uvedl.

PSALI JSME:

Talibanci stíhají informátory Američanů, o kterých si přečetli na serveru Wikileaks

Tvůrci webu WikilLeaks tvrdí, že stránka slouží osobám, které chtějí veřejnosti poskytnout "citlivé materiály".

V červenci se na WikiLeaks objevilo více než 70 tisíc tajných zpráv o vojenských operacích v Afghánistánu. Kromě zpráv z afghánské války na WikiLeaks uveřejnili také informace o nelegálním skladování toxického odpadu v Africe nebo o podvodech vědců, kteří chtěli dokázat lidský podíl na změnách klimatu. Díky webu se na světlo dostal také manuál pro dozorce z amerického vězení pro teroristy na Guantánamu.

Materiály také obsahují informace o válce v Afghánistánu z let 2004 až 2010, které byly doposud utajovány. Podle deníku New York Times, který získal k dokumentům přístup jako jeden z prvních, materiály "naznačují, že Pákistán, předstíraný spojenec Spojených států, dovoluje představitelům svých tajných služeb, aby se přímo scházeli s Talibanci“.

Celý dokument si můžete v angličtině stáhnout a prohlédnout ZDE

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz