Zpravodajství

Dovozní ceny v červnu meziročně vzrostly o 4,9 procenta

Dovozní ceny v červnu meziročně vzrostly o 4,9 procenta
Nárůst - ilustrační Zdroj: Mediafax

V červnu vývozní ceny meziměsíčně rostly o 1,0 %, dovozní ceny o 1,1 %, meziročně se vývozní ceny zvýšily o 2,0 %, dovozní ceny o 4,9 %. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Největší vliv na růst celkového meziměsíčního indexu mělo u vývozu zvýšení cen strojů a dopravních prostředků (+0,9 %). Z významnějších skupin rostly ceny polotovarů (+1,8 %), ceny chemikálií (+1,3 %) a ceny průmyslového spotřebního zboží (+0,8 %). Klesly pouze ceny ostatních surovin (-1,7 %)
 

V případě dovozu růst celkového meziměsíčního indexu nejvíce ovlivnilo zvýšení cen ostatních surovin (+13,1 %) a cen strojů a dopravních prostředků (+1,0 %). Ceny průmyslového spotřebního zboží rostly o 1,4 % a ceny polotovarů o 1,1 %. Klesaly ceny potravin (-0,8 %) a po osmi měsících růstu klesly ceny minerálních paliv (-0,6 %).
 

ČTĚTE TAKÉ:

Zboží na internetu zlevňuje. Notebooky však ne

 

Ceny vývozu rostly druhý měsíc v řadě. Největší vliv na vývoj celkového meziročního indexu měl růst cen ostatních surovin (+34,6 %). Výrazněji rostly ceny chemikálií (+12,3 %), ceny minerálních paliv (+11,7 %) a polotovarů (+2,9 %). Opačným směrem působily hlavně stroje a dopravní prostředky (-1,1 %).
 

Meziroční růst dovozních cen byl podpořen také oslabením kurzu koruny vůči dolaru. Největší vliv na vývoj celkového meziročního indexu měl růst cen minerálních paliv (+28,0 %). Výrazně rostly také ceny ostatních surovin (+10,4 %). Z významnějších skupin klesly pouze ceny průmyslového spotřebního zboží (-0,7 %).

 

Ceny průmyslových výrobců v červenci meziročně vzrostly o 2,3 procenta
 

Ceny průmyslových výrobců se v červenci meziměsíčně nezměnily, meziročně vzrostly o 2,3 procenta, v pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Výsledek je mírně nižší, než tržní konsenzus agentury Bloomberg (+0,2 %, resp. +2,6 %).
 

Meziměsíčně nejvíce zdražily obecné kovy a kovodělné výrobky (+1,4 %) a potravinářské výrobky (+0,7 %). Nejvíce se naopak snížily ceny chemických látek a výrobků (- 3,1 %) a dopravních prostředků (-1,0 %). V meziročním srovnání nejvíce vzrostly ceny koksu a rafinovaných ropných produktů (+33,3 %) a nerostných surovin (+9,1 %). Opačným směrem působily zejména dopravní prostředky (-3,0 %) a potravinářské výrobky (-2,2 %).
 

Ceny zemědělských výrobců vzrostly meziměsíčně o 0,5 %. Ceny v rostlinné výrobě se snížily o 0,6 %, v živočišné výrobě se ceny naopak zvýšily ceny (+1,9 %). Meziročně byly ceny zemědělských výrobců nižší o 0,6 %. Rostlinná výroba zlevnila o 5,5 %, v živočišné výrobě ceny vzrostly o pět procent.
 

Ceny stavebních prací se dle odhadů meziměsíčně nezměnily, meziročně byly o 0,2 % nižší. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se meziměsíčně snížily o 0,8 %, meziročně byly nižší o 1,2 %.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz