Zpravodajství

Velký kříž se objevil u masového hrobu Němců

U masového hrobu zavražděných Němců z konce války na Jihlavsku se objevil kříž.

Neznámí lidé umístili v noci na středu bílý kříž na louku za obcí Dobronína na Jihlavsku, kde je podle nejnovějších nálezů masový hrob zavražděných Němců z roku 1945. Hrob objevili kriminalisté ve spolupráci s archeology v pondělí.

 
"V noci přijela na místo nálezu hrobu dvě auta s českými registračními značkami," řekl reportér tn.cz. Na místo umístili neznámí lidé jeden kříž.
 
Kriminalisté vyšetřují případ zločinu vraždy, která se měla stát před pětašedesáti lety v lokalitě zvané Budínka mezi obcemi Dobronín a Kamenná na Jihlavsku, od pondělí.
 
Podle vyjádření vyšetřovatele případu Michala Lašky případ začali loni v září vyšetřovat jihomoravští kriminalisté, začátkem ledna přešel do kompetence vysočinských kriminalistů.
 
V pondělí se na místo údajného činu sjeli archeologové, kteří po odkrytí vrchní vrstvy zeminy na louce pátrají, zda místo skutečně ukrývá ostatky lidských těl. Z hloubky necelého metru pod povrchem vyzvedli první ostatky - kosti a zbytky koženého oděvu, které budou podrobeny antropologickému zkoumání. Jeho výsledek by měl potvrdit nebo vyvrátit, zda jde skutečně o oběti údajné vraždy patnácti německých občanů, kteří byli v té době určeni k odsunu.
 
PSALI JSME:
 
Vyšetřování případu po tolika letech výrazně ztěžuje skutečnost, že žije už pouze jeden přímý účastník, který si ale na celou událost příliš nepamatuje. I když se v Dobroníně a okolí o případu mezi lidmi mluví, žádné konkrétní poznatky se zatím kriminalistům zjistit nepodařilo. Někteří lidé také míní, že se žádná taková událost vůbec nestala. „Zjišťování pravdy v případu starém 65 let je pro nás hodně složité," uvedl vyšetřovatel.
 
Od září loňského roku kriminalisté už vyslechli nepřímé svědky a pamětníky na české i německé straně, další výslechy v Německu ještě chystají. Ani z jedné výpovědi jednoznačně nevyplynula přesná lokalizace místa, kde by mohly být oběti pohřbeny. Proto na louce pracovali nejdříve geologové se speciálním zemním magnetoradarem, který pomocí rentgenových paprsků určil místa, kde by pod zemí mohlo být něco, co tam nepatří. „Ale stále jsme ještě nevěděli, zdali jsou pod zemí kosti nebo drenáž. Po dnešku už ale máme jistotu, že se zde kosterní ostatky skutečně nacházejí,“ dodal Laška.
 
Do konce týdne by chtěli být kriminalisté a archeologové na louce u Dobronína se svou prací hotovi. Vyzvednuté ostatky pak předají antropologům, kteří by měli definitivně určit počet obětí, jejich stáří. Budu také odebrány vzorky DNA.
tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz