Zpravodajství

Žena stanula před soudem za týrání psů

Žena obžalovaná z týrání psů stanula dnes před Okresním soudem v Ostravě. Úřady jí loni zabavily téměř čtyřicet na kost vyhublých zvířat, ona přesto vinu nepřiznává.

Otřesný případ vyplaval na povrch loni v srpnu, kdy na chovatelku Danu Záhorskou z Ostravy-Vítkovic upozornili její sousedé, kteří už nemohli snést její praktiky. V miniaturním dvoupokojovém domečku a na malém pozemku totiž chovala desítky psů v naprosto nevyhovujících podmínkách.


V hledáčku úředníků byla už od roku 2008, kdy u ní proběhla kontrola. Pak však přestala spolupracovat úplně, a úředníci se mnoho měsíců marně snažili o provedení další kontroly. Dana Záhorská totiž třikrát ignorovala předvolání na úřad, kontrolním orgánům zásadně neotevírala, a předvést se ji nepodařilo ani policistům. Teprve v červnu roku 2009 se krajským veterinářům podařilo dostat se na její pozemek. A čekal je pořádný šok.


"Nikdy jsem nic podobného nezažila, někteří psi nebyli ani schopni chůze, jeden za sebou tahal zadní končetiny. Okamžitě jsem nařídila odebrání jedenácti nejvíce zubožených psů," popsala dnes u soudu pracovnice Krajské veterinární správy Ostrava Andrea Lerchová, která po týdnu provedla další kontrolu, a nařídila zabavení zbylých 29 zvířat. Všichni psi skončili v Městském útulku pro psy v Ostravě-Třebovicích. Mnoho zvířat bylo v naprosto zoufalém stavu, šlo v podstatě o chodící kostry. Devět psů muselo být proto krátce po zabavení utraceno.


"Bez výjimky byli všichni psi extrémně zablešení, někteří absolutně extrémně vyhublí, u některých byl jejich stav neslučitelný se životem. Trpěli nejrůznějšími nemocemi, záněty, slepotou, chudokrevností, krvavými průjmy, zvracením," vypočítávala soudu veterinární lékařka Barbara Gottwaldová, která měla psy po jejich zabavení na starosti.


Někteří psi vážili při odebrání mnohdy jen polovinu své obvyklé hmotnosti. "Byla tam dospělá velká zvířata, která po přijetí do útulku v srpnu vážila například čtrnáct kilogramů, v lednu roku 2009 už vážila devětadvacet kilogramů, u jiného došlo k nárůstu hmotnosti z původních devatenácti kilo na dvaatřicet," popisovala soudci Barbara Gottwaldová.


Dana Záhorská však přesto tvrdí, že péči o psy nezanedbala, řádně je krmila, jen netuší, proč přestali žrát. U soudu odmítla vypovídat a trvá na své nevině. Jelikož se dnes k soudu nedostavili všichni svědci, jednání bylo odročeno na 10. září. Ženě hrozí za trestný čin týrání zvířat až jeden rok vězení. Rozsudek se však očekává až v říjnu. Dana Záhorská dál ve svém domku chová psy, podle sousedů jich má momentálně kolem patnácti.

Marek Švidrnoch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz