Zpravodajství

Francie zahájí deportaci Romů

Francie ve čtvrtek zahájí deportaci sedmi stovek Romů do zemí, odkud pocházejí. Informuje o tom ve středu server France 24.

Celkem sedm set Romů bude do konce měsíce dopraveno charterovými lety do země, odkud pocházejí, uvedl francouzský ministr vnitra Brice Hortefeux.

 
Ve čtvrtek odletí do rumunského hlavního města Bukurešti prvních 79 Romů, kteří s deportací dobrovolně souhlasili za odškodné 300 eur (7500 korun) pro dospělého a 100 eur (2500 korun) pro dítě. 26. srpna by mělo několik Romů odletět do Bulharska.
 
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy nařídil vyklidit a odstranit tři stovky nelegálních táborů přistěhovalců a Romů na konci července. Nelegální přistěhovalci a Romové z východní Evropy podle prezidenta představují bezpečnostní problém.
 
Francouzi doposud vyklidili a zbourali 51 nelegálních romských táborů.
 
Francouzská vláda se začala tábory zabývat v souvislosti s nepokoji ve městečku Saint-Aignan, kde v červenci desítky Romů ozbrojených sekyrami a železnými tyčemi zaútočily na policejní stanici, pokácely stromy a zapálily zaparkované automobily.
 
Nepokoje se rozhořely poté, co četník zastřelil Roma, který nezastavil při policejní kontrole. Romové z Rumunska a Bulharska při vstupu do země nepotřebují vízum. Musí však mít povolení k pobytu a pracovní povolení, aby se ve Francii mohli dlouhodobě usadit.

Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz