Zpravodajství

Patnáctiletého Slováka zřejmě zabila nemoc šílených krav

Patnáctiletého Slováka zřejmě zabila nemoc šílených krav
Zdroj: Mediafax

V Myjavě zemřel patnáctiletý mladík. Dva zdroje potvrdily, že jeho klinický obraz měl známky Creutzfedt-Jakobovy nemoci. Lékaři čekají na výsledky testů.

Nemoc šílených krav si na Slovensku patrně vyžádala svoji nejmladší oběť. V Myjavě na západě země totiž zřejmě právě na toto onemocnění zemřel patnáctiletý chlapec, informují v pátek agentura SITA a televize Markíza.


Lékaři nyní zjišťují přesnou příčinu mladíkovy smrti. Pokud se v souvislosti s úmrtím potvrdí Creutzfeldt-Jakobova nemoc (CJD), známá také jako nemoc šílených krav, bude chlapec nejmladší obětí této choroby na Slovensku.


Mladíka 21. května přijali v myjavské nemocnici, kde absolvoval kompletní vyšetření, kterým však lékaři nic nezjistili. O dva týdny později si začal stěžovat na „zdřevěnělé“ nohy a podstoupil další vyšetření v Bratislavě. Tam na první pohled zdravý chlapec zkolaboval a z komatu už se neprobral.


Několik týdnů ležel v Bratislavě, poté ho převezli do Myjavy, kde zemřel.


Dva různé zdroje televizi potvrdily, že klinický obraz chlapce nesl známky Creutzfeldt-Jakobovy choroby. Lékaři ale nechtějí nic uspěchat.


"Definitivní závěr budeme znát až po skončení veškerých potřebných vyšetření, což může trvat ještě několik týdnů až měsíců. Zatím se diagnóza nedá potvrdit ani vyvrátit," sdělila mluvčí Dětské fakultní nemocnice s poliklinikou v Bratislavě Dana Kamenická.


Nemoc šílených krav se poprvé objevila v roce 1986 v Británii, kde se nedokonale tepelně zpracovaná masokostní moučka přidávala do krmiva pro hovězí dobytek.


V příštích letech byl zjištěn její výskyt i u jiných druhů zvířat. V roce 1996 pak byla popsána nová smrtelná varianta Creutzfeldt-Jakobovy nemoci u lidí.


Nemoc má dlouhou inkubační dobu. U krav se uvádí dva až osm let. Inkubační doba nové varianty CJD u člověka se odhaduje ještě delší – v některých případech až více než deset let.
 

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz