Zpravodajství

Po finanční výchově umí děti lépe hospodařit s penězi

Po výuce finanční gramotnosti děti mnohem lépe chápou, kolik co stojí, a dokážou sestavit rodinný rozpočet. Ani po kurzech finanční výchovy by si však čtvrtina dětí nespočítala, zda bude mít na úvěrové splátky.

Ukázal to zveřejněný průzkum občanského sdružení Aisis a GE Money Bank, kteří organizují vzdělávací projekt pro školy Rozumíme penězům. Jejich kurzy by mělo do příštího roku projít na 1500 učitelů z pěti krajů, kteří pak proškolí tisíce dětí.
 

Finanční gramotnost zavedlo ministerstvo školství nepovinně do osnov už loni, žáci se mají naučit, jak hospodařit s penězi a nedostat se v dospělosti do dluhů.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Nový školní rok = nové písmo, maturity i předměty
 

Většina z 1146 dotázaných dětí, které se zúčastnily projektu, dokážou reálně odhadnout výdaje rodiny na bydlení, jídlo a oblečení. "Podle 92 procent žáků je vhodné půjčit si na nákup bytu spíš než na dovolenou. Naprostá většina dětí si také uvědomuje, že v případě ztráty karty musí být prvním krokem její blokace u banky, pak až pořízení nové," řekli zástupci projektu Rozumíme penězům.
 

I po kurzech finanční gramotnosti však téměř 25 procent dětí uvedlo, že kdyby si šly žádat do banky pro úvěr, nespočítaly by si předem, zda budou mít na splátky. Přes deset procent žáků by si dokonce ani nepřečetlo smlouvu. "Například bankomat je žáky často vnímán jako automatická výdejna peněz bez ohledu na to, zda mají v bance peníze nebo ne," upozornili dnes organizátoři projektu.

PSALI JSME:

RODIČE, POZOR: Kolik zaplatíte za školní pomůcky?
 

Do projektu Rozumíme penězům, který funguje v Plzeňském, Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a na Vysočině už od roku 2006, by se proto mělo zapojit mnohem více škol. Do roku 2011 by se mělo nově proškolit na 1500 učitelů, kteří pak budou finanční osvětu šířit na svých školách. V budoucnu by se mohl program rozšířit i do dalších regionů. Projekt je kromě GE Money Bank financován také z evropských fondů a státního rozpočtu.
 

"Třeba jsme zjistili, co je to hrubá mzda, a že když se z ní všecko strhá, tak že ta částka je mnohem nižší," popsala hodiny finanční výchovy na dobřichovické základní škole budoucí deváťačka Katka. Při výuce se prý rozdělili do "rodin", které musely spravovat svůj vlastní rozpočet, do toho musely třeba uspořit peníze na dovolenou nebo si spočítat, zda si mohou dovolit nové auto.
 

Každá škola si však může finanční výchovu uzpůsobit podle svého, například na Základní škole Revoluční v Kralupech nad Vltavou pořádali pro děti besedy s odborníky z bank nebo s exekutorem. Školáci si také na finančním úřadu zkusili vyplnit daňové přiznání.

ČTĚTE TAKÉ:

ŠKOLA VOLÁ, ale děti do učení nenuťte

Ministerstvo školství zavedlo finanční gramotnost do školních osnov už loni. Nejde však o povinný předmět, školy si o jeho zařazení do výuky rozhodují samy. Podle průzkumů ministerstva financí mají totiž Češi jen malé znalosti v oblasti finančnictví a bankovnictví. Díky této výuce by měli lidé v budoucnu zodpovědněji spravovat osobní či rodinný rozpočet a nedostat se do dluhové pasti.
 

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz