Stavební společnosti Metrostav hrozí pokuta ve výši až pět milionu korun za červencový propad tunelu Blanka v Praze.
České televizi to ve čtvrtek sdělil místopředseda Českého báňského úřadu Dušan Havel s tím, že pokuta bude závislá na míře zavinění.
Báňský úřad již s Metrostavem zahájil správní řízení o finanční sankci a podle pražského primátora Pavla Béma (ODS) bude od společnosti peníze požadovat i magistrát.
Dušan Havel uvedl, že již třetí propad tunelu Blanka může mít několik příčin: "První z nich je nedodržení technologické kázně a druhá pochybení při zpracování provozní dokumentace. Můj osobní názor je, že bude převažovat právě to porušení technologické kázně."
PSALI JSME:
Propad tunelu Blanka v Praze prověří zahraniční experti
Ražba tunelu Blanka stojí, Metrostav čekají tučné pokuty
Prahu by propad Blanky mohl stát 14 milionů korun
Báňský úřad nyní vyhodnocuje důkazy a definitivní závěr vyšetřování chce znát do konce října. V příštích dnech také očekává vyjádření Metrostavu ke správnímu řízení. Společnosti hrozí pokuta, která bude s nejvyšší pravděpodobností vyšší než 200 tisíc korun, které dostala za propad tunelu ve Stromovce před dvěma lety. "Vyhodnocujeme míru zavinění, ale pokuta se pohybuje v několika hranicích. Může být do jednoho, dvou nebo do pěti milionů," vysvětlil Havel.
PODÍVEJTE SE na galerii fotografií z propadlého tunelu:
Sám Metrostav příčiny propadu ještě nevyhodnotil. "My jsme definovali tři možnosti tohoto propadu. A nevíme, která je ta hlavní, protože to asi bude kombinace těch příčin," řekl k celé záležitosti tiskový mluvčí společnosti František Polák s tím, že se Metrostav bude chovat podle zákonů.
Opoziční zastupitelka Petra Kolínská (SZ) si však myslí, že podobně vysokou pokutu Metrostav žádným způsobem nepocítí: "Pokuta je symbolická, hospodaření Metrostavu to nemůže ovlivnit."
Ražba v místě závalu tunelu byla pozastavena a Český báňský úřad ji nepovolí do doby, než Metrostav sjedná nápravu a zpřísní podmínky další ražby.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz