Zpravodajství

Vysočina si chce změnit název. Místo kraj Vysočina na Kraj Vysočina

Vysočina si chce změnit název. Místo kraj Vysočina na Kraj Vysočina
Zdroj: Mediafax

Návrh ústavního zákona, aby se kraj Vysočina přejmenoval na Kraj Vysočina, projedná ve středu kabinet Petra Nečase (ODS).

Předlohu měl na stole už úřednický kabinet Jana Fischera letos v březnu, vláda tehdy nezaujala stanovisko, ale připomněla vysoké náklady spojené se změnou názvu.

Komplikované uzavírání smluv

Hejtman Jiří Běhounek (ČSSD) ale tvrdí, že právě chybějící slůvko "kraj" komplikuje uzavírání smluv s obchodními partnery i občany kraje Vysočina. "Významným důvodem jsou také zápisy do katastru nemovitostí, kde je bezchybný název územního samosprávného celku nutností pro zapsání nemovitosti do příslušné evidence," uvedl.

"Hejtman, Zastupitelstvo, Rada Vysočiny"...

Komplikace podle hejtmana vznikají i při oficiálním pojmenování orgánů kraje - hejtmana, zastupitelstva, rady i krajského úřadu. V současné právní situaci jsou správné pouze názvy "Hejtman Vysočiny", "Zastupitelstvo Vysočiny", "Rada Vysočiny" a "Krajský úřad Vysočiny". V mnohých případech ovšem může užitím současného názvu kraje nebo některého z orgánů kraje dojít k omylu nebo nejistotě, míní hejtman. "Pokud totiž název kraje neobsahuje slovo kraj, pak by se toto slovo nemělo užívat ani v případě pojmenování orgánů kraje," vysvětlili zastupitelé, kteří návrh zákona předkládají.

Zdroj: Mediafax

Název se snadno splete třeba s firmou

Problematické jsou podle zastupitelů Vysočiny i překlady oficiálních názvů. "Zaznamenány byly i negativní reakce na možnost snadné záměny názvu kraje s obchodními firmami (názvy) řady společností respektive podnikatelských subjektů a obchodních značek (názvů) různých produktů," napsali v důvodové zpráva.

Upozorňují, že problémy nastaly také po zavedení datových schránek, tedy po 1. listopadu loňského roku. "Dochází ke kolizím, kdy datová schránka zní pouze Vysočina a některé datové zprávy pro Katastrální úřad pro Vysočinu končí v datové schránce kraje Vysočina," uvedl hejtman Běhounek.

Název kraje nerespektují ani soudy

Dalším problémem je podle slov hejtmana soudnictví, kde soudy nižších i vyšších instancí nerespektují název kraje Vysočina a dochází tak k nesprávné interpretaci názvu územního samosprávného celku.

Změna razítek, formulářů apod. - půl milionu

Ministerstvo vnitra s návrhem souhlasilo, ale doporučilo návrh doplnit o přechodná ustanovení, která by určila, že tam, kde je v současných smlouvách uvedeno spojení "kraj Vysočina", bude se po nabytí právní moci rozumět, že se jedná o "Kraj Vysočina". Vzhledem k nutnosti technické přípravy na navrhovanou změnu (například změna razítek nebo formulářů) doporučilo, aby byla v návrhu stanovena dostatečná lhůta, což znamená, aby návrh nenabýval účinnosti dnem vyhlášení.

Kraj Vysočina předpokládá náklady spojené se změnou názvu kraje na půl milionu korun.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz