Zpravodajství

Vrtulník mění anténu vysílače Praděd i za mlhy a deště

Náročná operace probíhá od pondělí na vysílači Praděd v Jeseníkách. Obří vrtulník Kamov tam navzdory nepřízni počasí mění anténu televizního vysílače.

Nejvýše položený vysílač v České republice na vrcholu hory Praděd (1 492 m.n.m) v Jeseníkách je posledním vysílačem, kde je potřeba v rámci přechodu z analogového na digitální televizní vysílání vyměnit anténu. To má na starosti obří vrtulník ruské výroby Kamov, který provozuje švýcarská firma Heliswiss. Kamov uzvedne až dvanáct tun, jeho největší výhodou jsou však dva rotory, které mu ve vzduchu zaručují vysokou stabilitu. Je tak schopen stát takřka bez hnutí na jednom místě i několik minut. Práce na vysílači Praděd však prověřila schopnosti vrtulníku a hlavně pilotů na maximum.

ČTĚTE TAKÉ:

Končí analogové vysílání na Ústecku. Podívejte se, kde musíte přeladit


Celá operace totiž probíhala v mimořádně nestálých povětrnostních podmínkách. Práce měly začít už od brzkého pondělního rána, vrchol Pradědu však opanovalo extrémně nepříznivé počasí. Teplota klesla na tři stupně celsia, vysílač bičoval silný déšť i vítr, vše navíc zakrývala neproniknutelná clona mraků. Teprve odpoledne se počasí začalo měnit, stále však nebylo jisté, zda vrtulník bude moci vzlétnout. Déšť, ani vítr obřímu vrtulníku až tak problémy nedělají, piloti si však netroufali pracovat za situace, kdy se vysílač každých pár minut zahalil do mraků. Teprve o půl sedmé večer padlo rozhodnutí, a vrtulník se konečně vznesl do vzduchu.


"Operace probíhá tak, že na vrtulník se vždy naváže část laminátové antény, ta se pak odřeže, a vrtulník ji snese na zem. Celkem tak poletí třikrát dolů, a třikrát pak poletí se třemi díly nové antény nahoru," vysvětluje koordinátor prací František Parák. V pondělí se však novou anténu na vysílač namontovat nepodařilo. Jakmile se totiž vrtulník dostal do vzduchu, počasí se začalo opět zhoršovat, celá demontáž tak probíhala prakticky po celou dobu v dešti a vrtulník nebylo občas v mracích ani vidět. V osm hodin večer tak snesl vrtulník poslední díl staré antény, a práce se přerušily. Pokračovat budou během následujících dnů, jakmile to počasí dovolí.


 

Marek Švidrnoch

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz