Zpravodajství

Zlatí hoši: výchova malých slávistů vyvolala bouřlivé reakce

Zlatí hoši: výchova malých slávistů vyvolala bouřlivé reakce
Zdroj: TN.cz

Televize Nova ve středu odvysílala první díl z cyklu Zlatí hoši o zákulisí hokejové přípravky. Pořad vzbudil ostré a kontroverzní reakce.

Rodiče křičí na své děti, trenér je sprostý na své sedmileté svěřence, mladí hráči pláčou... To všechno ukázal televizní seriál Zlatí hoši, který si posvítil na zákulisí přípravy malých hokejistů.

 
 
Pořad vyvolal nejen v hokejových kruzích rozporuplné reakce. Někteří rodiče jsou zděšení a odmítají posílat své děti na tréninky. Bojí se, aby se v klubu, kde sportuje jejich dítě, nedělo to samé jako v kabině hokejové Slavie. Tamní trenér Jiří Čumpelík totiž používá svérázné metody tréninku.
 
"Jestli seš hloupej, tak mi sem nelez, padej. Jak ty seš blbej, to já nemůžu vidět, jak ty seš hloupej. Neuvěřitelně hloupej. Prkno seš ty. Hni tím zadkem.“ Tohle slyší malé děti od svého trenéra.

PODÍVEJTE SE:
Jiří Čumpelík nadává svým malým svěřencům
 
Pořad vzbudil ostré reakce i v samotném hokejovém klubu HC Slavia Praha. Podle informací TV Nova si generální manažer Slavie a bývalý trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička pozval Čumpelíka na kobereček a hrozil mu propuštěním.
 
Trenér ve funkci zůstává
 
Marketingový manažer Slavie Jan Kratochvíl ale informaci popřel a potvrdil, že Čumpelík zůstává v pozici trenéra mládeže. "K žádnému odvolání nedošlo. K celé kauze se vyjádříme až zítra v oficiální zprávě na našich stránkách,“ doplnil ve čtvrtek Kratochvíl.
 
Rozhořčení pořad vyvolal i Českém svazu ledního hokeje. "My se tu snažíme shánět peníze na mládežnický hokej a do toho přijde takový humus," rozčílil se svazový prezident Tomáš Král. "Je to taková medvědí služba našemu hokeji," doplnil ho generální sekretář svazu Martin Urban.
 
Na snímek reagoval i reprezentační šéftrenér Slavomír Lener: "Někdo mi zavolal asi v půlce, abych si to zapnul. Byl jsem tím příspěvkem šokovaný."
 
I rodiče používají zvláštní metody
 
Problém se ale netýká jen trenérů a hokejových funkcionářů, ale i mnohých rodičů, kteří motivují své potomky k větším a větším výkonům. Seriál ukázal, jak rodiče učí děti chorál tvrdého jádra fanoušků klubu. Text písně nejde daleko pro sprosté slovo a uráží soupeře.

PODÍVEJTE SE:
Malý chlapec zpívá nenávistnou píseň vůči klubu soupeře

PODÍVEJTE SE:
Rituálem v jedné z rodin je i močení na šálu nenáviděného klubu.

 
 
Otázkou je, jestli je podobný přístup ke sportovní výchově jen výjimkou, nebo zda se tyto metody používají v každém klubu s vyššími ambicemi. Podle názorů, které ve Zlatých hoších zazněly, ale není možné bez podobného přístupu vychovat šampiona.
 
"Proč se tohle musí dít, vždyť to je jen hra,“ ptá se matka jednoho z chlapců, na které trenér po zápase křičel. „Chyba není vždy na straně trenérů. Nejhorší jsou rodiče, kteří mají velké finanční možnosti, ale jejich dětem se příliš nedaří, tam potom vznikají velké konflikty,“ hájí se v pořadu Čumpelík.
 
TV Nova: Chceme zahájit diskusi
 
V novém formátu Příběhy bez scénáře v sérii Zlatí hoši přináší TV Nova pohled do prostředí dětské přípravky ledního hokeje. Prostřednictvím příběhů jednotlivých rodin umožňuje pořad nahlédnout do života malých hokejistů se všemi jeho charakteristikami.
 
"Díky formátu docusoap, natáčeného časosběrnou metodou, měli tvůrci možnost strávit v hokejové hale na tréninkách mnoho hodin a prožít s vybranými rodinami nejrůznější situace, popsat jejich sny, plány, ale i každodenní režim. Pořad vychází ze zahraničního formátu Fly on the wall, kdy tvůrci zaznamenávají jenom to, co se před jejich kamerami skutečně odehrává,“ popsala tisková mluvčí Novy Michaela Fričová.
 
Je třeba říct, že témata, která se v jednotlivých příbězích hokejových rodin rozehrávají, se netýkají jen nejznámějších klubů. "Snažili jsme se popsat různé přístupy rodičů, dětí a trenérů, které jsou zobecnitelné nejen na všechny hokejové kluby, ale i na jiné sporty. Jen díky vstřícnému přístupu kokejového klubu Slavie Praha, která nám natáčení umožnila, se nám doufám podaří otevřít diskusi na téma prostředí dětského sportu, přiblížit ho z různých pohledů a v konečném důsledku třeba i přispět ke zlepšení podmínek jeho fungování,“ doplnila mluvčí.
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz