Zpravodajství

VIDEO: Zloději kvůli mědi ze střechy zbořili kapličku

Sérii hned několika neuvěřitelných krádeží vyšetřují policisté na Vysočině. Zloději tam kvůli mědi ničí kaple.

Krádeže nad kterými i otrlí kriminalisté kroutí hlavou zorganizovali zloději mědi na Jihlavsku a Žďársku. Kvůli několika kilogramům měděného plechu se nerozpakovali téměř zbourat kapli. Není přitom vyloučeno, že se jedná o cílený nájezd zlodějského gangu.

Poslední dva případy se odehrály koncem minulého týdne na pomezí okresů Jihlava a Žďár nad Sázavou. V Hrbově na Žďársku zloději ukradli ze střechy kapličky několik metrů čtverečních plechu a tepaný kříž, v Řehořově na Jihlavsku pak dokonce kvůli plechu svatostánek téměř zbořili. "Střechu zapřáhli za auto a strhli ji dolů. Škodu jsme spočítali nejméně na sto tisíc korun," říká starostka Kamenice Eva Jelenová, pod jejíž správu Řehořov spadá.

 

Zdroj: Dušan Vrbecký

Opravili ji před třemi týdny

Zdejší kapličku přitom obec před třemi roky nákladně zrekonstruovala. "Navíc tu zloději kradli plech už letos v červnu. Je to tři týdny, co jsme kapli opravili a teď tohle," dodává Jelenová. 

A zlobí se i místní obyvatelé. "Je to hyenismus. Zasloužili by uřezat prsty," neskrývají naštvání obyvatelé Řehořova. Nočního nájezdu si ale nikdo nevšiml, kaplička je totiž až za vsí. "Okolo půl desáté se rozštěkal pes, možná slyšel ránu, ale pak se uklidnil," říká nejbližší soused zničené kapličky. On sám ale nic neslyšel, bydlí asi půl kilometru daleko.

 

Zdroj: Dušan Vrbecký

Kradlo se  i jinde

Řehořov ale není jediným místem, kde zloději kradli. Ve stejný den totiž přišla o střechu i kaple v deset kilometrů vzdáleném Hrbově u Velkého Meziříčí. "Ukradli kus střechy a kříž," ukazuje předseda hrbovského osadního výboru Vladimír Sedláček. I tady prý zloději řádili už podruhé. "A byli i jide, v nedalkých Borech před časem taky sebrali kus střechy," dodává.

Obec škodu vyčíslila na dvacet tisíc korun, kaple je prý navíc chráněnou památkou. "Je to proti rozumnému lidskému smýšlení," nechápe motivaci zlodějů Sedláček. Za ukradený plech totiž mohou získat maximálně několik set až tisíc korun, škody jsou přitom do desítek či stovek tisíc. "Případy vyšetřujeme jako přečin poškozování cizí věci a přečin krádež," uvedla jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová. Nevyloučila přitom, že všechny krádeže mohou mít společného pachatele. "Je to jedna z verzí," řekla.

Měď už ne

Poškozené obce teď řeší opravy poškozených kaplí. "Zřejmě to opravíme zatím jen provizorně a počkáme, jestli seženeme dotaci na opravu památky," předpokládá Vladimír Sedláček z Hrbova. Starostka Kamenice zase chystá schůzku s architektem kvůli způsobu opravy řehořovské kaple. Jedno je prý ale jisté. Měděnou střechu už používat ani v jednom případě nebudou. "Poradíme se, jakou krytinu zvolit, aby nebyla terčem zájmu zlodějů," je rozhodnutá starostka Jelenová.

Dušan Vrbecký

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz