Zpravodajství

Začíná očkovací sezona. Novinkou je miniaturní jehla

Očkovací centra i ordinace praktických lékařů začnou lidem od poloviny září nabízet očkovací vakcínu proti chřipce.

Novinkou letošní sezóny je možnost nechat si vakcínu vpravit do kůže, řekla ve středu novinářům lékařka královéhradeckého očkovacího centra Marta Trmějová.

Jehel už se bát nemusíte, na trh přijdou třeba spreje

"U aplikace vakcíny do kůže jde o to, že jehla, která je opravdu miniaturní, pronikne pouze minimálně pod povrch. Nedostaneme se tedy až ke svalu," vysvětlila Trmějová. Aplikace je tak vhodná například pro lidi, kteří mají strach z jehel.

Novinkou pro další sezóny by podle Trmějové mohlo být například očkování ve formě spreje nebo navázání vakcinační látky na lidské buněčné tkáně. "V současnosti se totiž vakcína množí na kuřecích embryích, což má pak za následek, že lidé alergičtí na vejce a kuřecí bílkovinu jsou z vakcinace vyloučeni," podotkla lékařka.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministerstvo spálilo vakcíny proti prasečí chřipce, komínem vyletělo asi 30 milionů korun

ZMĚNA: Odmítnete injekci pro dítě, nedostanete pokutu

Očkování proti rakovině čípku vyjde levněji

Vakcíny jsou na skladě, můžete se objednávat

Distributor vakcín a provozovatel center, společnost Avenier, má vakcíny již na skladě. Tento týden je také začala posílat do ordinací praktiků, kteří o to projevili zájem. "Již nyní se ale lze na očkování objednávat, minimálně v očkovacích centrech," řekla Trmějová.

Vakcíny pro podkožní očkování ale budou k dispozici zřejmě o trochu později. Očkování přijde na zhruba 280 korun a nehradí je zdravotní pojišťovna.

Chřipka ročně zabije tisíce lidí

Chřipka každoročně v Česku zabije mezi dvěma až třemi tisíci lidí, 1,5 až dva miliony se pak nemocí nakazí. Chřipka se projevuje vysokými horečkami, únavou, bolestmi hlavy, kloubů a svalů, teprve v dalších dnech se přidávají kašel a rýma jako u nachlazení. "Chřipka pacienta první dva dny zcela paralyzuje, člověk je velmi unavený a není schopen téměř ničeho," doplnila Trmějová.

Prevencí je hlavně hygiena, viry jsou odolné

Základní prevencí je podle ní očkování, zdravý životní styl a hygiena. "Na pevných površích dokáže virus chřipky přežít i 12 dní," upozornila lékařka.

Rizikovými skupinami jsou pro toto onemocnění chroničtí pacienti, osoby se sníženou imunitou, těhotné ženy, malé děti a pracovníci ve zdravotnictví a senioři. " Podle odborných studií dokáže samo očkování proti chřipce u seniorů snížit riziko nákazy chřipkou a jiná respirační onemocnění o 60 procent. Přesto bych jim i dalším rizikovým skupinám doporučila nechat se naočkovat i vakcínou proti pneumokokům. Ta totiž zvyšuje imunitu i proti respiračním chorobám. U starších lidí stačí jedna dávka na celý život, v jiných skupinách se doporučuje přeočkování po pěti letech," řekla Trmějová.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz