Zpravodajství

11. září 2001: Rodiče se o osudu syna dozvěděli po 8 letech

11. září 2001: Rodiče se o osudu syna dozvěděli po 8 letech
Zdroj: oficiální zdroj

Během teroristických útoků 11. září 2001 se ve Spojených státech odehrálo mnoho tragických lidských příběhů. Některé z nich i po mnoha letech zůstavají zahaleny rouškou nejasnosti a tajemna.

O osudu syna se dozvěděli po 8 letech

Judson Box se nikdy přesně nedozvěděl jak zemřel jeho syn a nedostal ani příležitost pochovat jeho ostatky. Tělo mladého hasiče Garyho Boxe nebylo nikdy nalezeno. Jako mnoho dalších.

Gary pracoval jako hasič v newyorském Brooklynu 5 let, když začaly 11. září 2001 teroristické útoky. V osudný den se svým otcem nemluvil.

11. září 2009, přesně 8 let po útocích přišla Garyho sestra Christine do centra, vybudovaného na počest obětí teroristických útoků. Jeden ze zaměstanců se jí zeptal, zda hledá něco konkrétního. Christine zmínila neobjasněný osud svého bratra Garyho. Na to vytáhl zaměstnanec centra fotografii hasiče v brooklynském tunelu s Garyho jménem na popisce.

Zdroj: oficiální zdroj

Ale nebyl to Gary, byl to jiný hasič z jeho jednotky, který zmizel 11. září. I tento nález fotografie garyho kolegy přiměl Garyho otce Judsona, aby začal důkladně prohledávat fotografie v archivech. A nakonec našel s manželkou Helen to, co hledali. Fotografii svého syna, jak běží brooklynským tunelem směrem ke Světovému obchodnímu centru. "Byl jsem zcela mimo sebe. Byl jsem hrozně šťastný, že jsem měl něco, kde jsem mohl viděl svého syna," popisoval šťastný nález Judson po osmi letech nevědomosti. 

Fotografii pořídil dánský obchodník Erik Troleson, se kterým si Judson Box následně několik měsíců mailoval. Judson se dozvěděl, že velká hasičská auta uvízla v ucpaném tunelu a odvážní požárníci včetně Garyho se vydali pomáhat k místu neštěstí po svých. Na svého syna je Judson Box velmi pyšný, ale jeho ztráto ho bolí dodnes.

PSALI JSME:

VIDEA: Co se stalo 11. září 2001. MINUTU PO MINUTĚ

Kdo je muž, který vyskočil z okna WTC?

Den po útocích obletěla prostřednictvím médií fotka muže, který vyskočil z okna Světového obchodního centra. Jejím autorem je fotograf Richard Drew za agentury Asociated Press (AP).

V den útopků fotil v parku m´dní přehlídku, když se dozvěděl, že do budovy Světového obchodního centra narazilo letadlo. Richard Drew se okamžitě vydal k místu neštěstí.

Po chvíli na místě neštěstí uslyšel vedle sebe ženu, jak říká: "Podívejte se nahoru." V oknech kouřícího centra se tísnili lidé kvůli obrovskému vedru a nedostaku kyslíku. Někteří z nich se spuštěli z oken střemhlav dolů.

Drew se zaměřil na muže, který šplhal po venkovním nosníku budovy. Následně se mu podařilo vyfotit dvanáct fotografií, když muž skočil dolů.

Nejvydařenější fotografie se následující den objevila na stránkách mnoha deníků, ale vyvolala mezi obyvateli USA vlnu odporu. Lidé protestovali proti zveřejňování takových to fotek - chtěli na tragédii zapomenout.

Po čase se novinář Peter Cheney z torontského deníku Globe and Mail pustil do pátrání po identitě padajícího muže. Po pečlivém zkoumání Drewových fotografií a zjišťování dalších okolností dospěl k výsledku, že padající muž je zaměstnanec  restaurace Windows on the World  z Queensu Norberto Hernandez.

Později se ale ukázalo, že první identifikace muže byla chybná. Žurnalista na to přišel díky oděvu padajícího muže, který neodpovídal šatníku Hernandeze.

Další pátrání mezi přeživšími zaměstanaci restaurace ukázalo, že se pravděpodobně jednalo o muže jménem Jonathan Briley. Identifikace těla nebyla možná, a tak dodnes není jisté zda se jednalo opravdu o jednoho z mužů.

PSALI JSME:

Američané vzpomínají na oběti 11. září. Zněl lodní zvon

Podívejte se, jak padaly budovy Světového obchodního centra 11. září 2001:

 

tn.cz / hru
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz