Zpravodajství

Zrakově postižení střelci poměřili síly na závodě v Ostravě. Vyhrál Fin

O víkendu se v Ostravě konala soutěž, o které by si asi většina lidí řekla, že není proveditelná. Své umění si poprvé v České republice poměřili zrakově postižení střelci. Přestože terč nevidí, svými zásahy mohou klidně konkurovat špičkovým sportovním střelcům.

Jak je možné, že člověk, který nevidí terč, zasáhne s milimetrovou přesností jeho střed? Technika je jednoduchá - na pušce je laserový zaměřovač a čím blíže středu střelec míří, tím se mu ve sluchátkách ozývá vyšší tón.

Na soutěž do Ostravy přijeli zástupci Slovenska, Polska, Rakouska, zcela ji ale ovládl šestačtyřicetiletý Fin Timo Nyström. Ve finále trefil 8 z deseti ran do středu. "Já jsem dlouho zpíval, takže mám na to hudební sluch," vysvětluje své úspěchy vítěz.

Martin Adámek je jediný český zástupce tohoto sportu. Střelbě se věnuje už osm let. Netrénuje přitom v žádné hale, ale přímo u sebe doma.

"Musí se dodržet vzdálenost 10 metrů a to z obýváku do kuchyně je. Zatím jsem vždycky trefil terč a nemuselo se nic zazdívat," říká Martin Adámek.

Každý střelec má svého asistenta, který ho informuje o přesnosti rány. Kvůli sluchátkům na uších ale museli vymyslet speciální způsob komunikace.

"Já mu vlastně poklepáním ruky na záda dávám najevo, kolik trefil a jakým směrem šla rána," popisuje střelcův asistent Radim Strýček.

Největší přání Martina je, aby se střelba zrakově postižených dostala na seznam paralympijských sportů. Jak ale říká, je to ještě dlouhá cesta.

Eva Myšíková, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz