Mroži obsadili pobřeží. Led jim roztál pod ploutvemi
Zdroj: oficiální zdroj
Aktualizováno
06:35, 14. 9. 2010
Nezvyklé divadlo se naskytlo obyvatelům severozápadní Aljašky. Na pobřeží tam vyplavaly desetitisíce mrožů.
Inzerát
Inzerát
Důvod invaze mrožů je prostý: mořský led, na kterém odpočívají, roztál těmto zvířatům pod ploutvemi. Mroži s mláďaty se batolí na pásu pobřeží kolem Čukotského moře dlouhém 1,6 kilometru poblíž přístavního města Point Lay.
"Leží tam doslova rameno na rameni," říká zoolog Anthony Fischbach z Amerického geologického průzkumu, který zavalité tvory pozoruje. Mroži se na aljašské pevnině objevili už letech 2007 a 2009. Ne však v takovém množství.
Také tehdy bylo mimořádně teplé léto, během kterého tál mořský led. Zoolog Fischblach se obává, že při panice by se zvířata, která váží kolem tuny, mohla udupat. Americký geologický průzkum proto vyjednává s leteckými společnostmi, aby některé z letů nad oblastí odklonily.