Zpravodajství

Náklady na sjednocení Korejí se odhadují na tři biliony dolarů

Korejský průmyslový svaz v úterý oznámil, že náklady na sjednocení Jižní a Severní Koreje odhaduje na tři biliony dolarů (asi 58 bilionů korun). Svazem oslovení ekonomové očekávají, že se obě země sjednotí do deseti až dvaceti let, informuje agentura Reuters.

Žádný z dvacítky oslovených ekonomů neočekává, že by se země rozdělené po druhé světové válce sjednotily v následujících pěti letech. Více než polovina z nich je však přesvědčena, že se tak stane do deseti až dvaceti let.
 

Náklady na sjednocení odborníci odhadují na tři biliony dolarů. Největší náklady by si podle poloviny oslovených ekonomů vyžádalo úsilí o snížení majetkové nerovnováhy mezi obyvateli bohaté Jižní a chudé Severní Koreje.

ČTĚTE TAKÉ:

KLDR chce jednat s Jižní Koreou o válkou rozdělených rodinách
 

Podle údajů jihokorejských úřadů činila v roce 2008 průměrná roční mzda Jihokorejců 19 230 dolarů (370 408 korun), zatímco Severokorejci si vydělali průměrně jen 1 065 dolarů (20 514 korun).
 

"Dlouhodobé náklady na minimalizaci rozdílu mezi Jižní a Severní Koreou budou větší než počáteční náklady na sjednocení," uvedl Korejský průmyslový svaz v prohlášení. "Krátkodobě bude šok pro korejskou ekonomiku velký, v dlouhodobém výhledu však bude opětovné sjednocení pozitivní."
 

Kvůli nákladům na předpokládané sjednocení navrhl minulý měsíc jihokorejský prezident I Mjung-bak zavedení daně z opětovného sjednocení.
 

Jižní a Severní Korea jsou od roku 1953 stále ve válečném stavu, protože Korejská válka v letech 1950 až 1953 neskončila uzavřením mírové smlouvy, ale pouze příměřím.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz