Zpravodajství

Demonstrace odborů se zúčastní asi 20 tisíc lidí

Palachovo náměstí bude v úterý 21. září plné, očekává se účast asi 20 tisíc lidí, oznámil ve čtvrtek místopředseda nezávislého odborového svazu policistů Daniel Bláha.

Protestní průvod proti snižování platů státních zaměstnanců vyrazí po jedenácté hodině z Letné, zastaví se i u ministerstva vnitra.
 

"Shromaždovat se budeme kolem jedenácté. Vyrazíme v 11:45 k ministerstvu vnitra, poté se vydáme do Letenských sadů. Tam se připojí zástupci dalších odborů, například armády a vězeňské služby," řekl Bláha.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Heger odboráře nepotěšil. Zdravotníci hrozí demonstrací
 

Průvod by měl procházet dále po nábřeží Edvarda Beneše k Čechovu mostu. Tam se mají připojit pracovníci školství a dalších iniciativ. "Veřejnost, která se chce připojit k naší demonstraci, se bude shromažďovat na Klárově. Připojí se asi ve dvanáct hodin," informoval Bláha.
 

Průvod skončí na náměstí Jana Palacha, kde organizátoři očekávají účast asi dvaceti tisíc lidí.
 

"Odbory budou v pondělí jednat s ministrem vnitra Radkem Johnem (VV). Jsme připraveni nabídnout to, že by se zmrazili platy," dodal Bláha.
 

Protestů se mají zúčastnit nejen policisté, ale i hasiči, vojáci z povolání, zdravotníci, pracovníci v dopravě, sociálních službách, školství i veřejných službách.
 

Odborářům se nelíbí škrty v platech státních zaměstnanců a varují, že zeštíhlování rozpočtů v těchto rezortech ohrozí chod státu a bezpečnost obyvatel.
 

"Odborový svaz hasičů odmítá škrty v platech úplně. Ostatní razantní škrty odmítáme bez důkladných analýz, auditů a personálních agend," vysvětlil předseda Odborového svazu hasičů Zdeněk Oberreiter.
 

Varoval, že škrty budou mít na práci hasičů zásadní dopad. Prodlouží se výjezdový čas, sníží se komfort a bude častěji docházet k vyšším škodám na majetku. Nevyloučil ani ohrožení lidských životů.
 

"Pan ministr Radek John řekl, že hasiči budou dělat divy i na starých strojích. My ale mezi sebou nemáme Davida Copperfielda," řekl Oberreiter.
 

Hasiči prý musí na provozních prostředcích ušetřit 25 procent a na investicích až 60 procent nákladů. Kvůli tomu budou tedy muset používat zastaralou techniku.
 

"S největší pravděpodobností nebude naplněno 400 tabulkových míst a dojde k zavírání některých stanic," dodal Oberreiter.
 

Bláha dodal, že policie je v Česku na straně rozpočtu dlouhodobě poddimenzována. "Zcela jistě škrty dopadnou na výkon služby. Jsou věci, které zaplatit musíme. Z čeho se tedy bude šetřit? Bude se šetřit na velkých číslech a to je nákup pohonných hmot. V příštím roce nebudeme moci zajistit bezpečnost občanů ČR, protože nebudeme mít možnost, jak se k nim dostat," řekl Bláha.
 

Občané podle něj uvidí policistu v daleko menší míře. Policisté, kteří zůstanou ve službě, budou vytížení a budou za méně peněz dělat více práce. To se pak podle Bláhy podepíše na kvalitě jejich práce.
 

"Tolik proklamovaný boj proti korupci se bez policie dělat nedá. Jestli boj proti korupci je to, že policistům snížíme plat, tomu už fakt nerozumím," dodal Bláha.
 

"Nevím, jakým způsobem chce pan ministr zajistit to, že s menším množstvím lidí a techniky dosáhne kvalitnější služby. Možná by pomohlo najmutí Chucka Norrise, ale obávám se, že k tomu nedojde," uzavřel Bláha.
 

Místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková dodala, že pokud se odbory nedomluví s ministrem zdravotnictví Jaromírem Drábkem (TOP 09), vyhlásí stávku na 15. října.
 

"Chceme udržet současný stav, ale chceme i výhledové řešení v budoucnosti," vysvětlila.
 

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz