Zpravodajství

Referendum na Slovensku lidi nezajímalo, zřejmě je neplatné

První předběžné výsledky ukazují, že referendum lidi nezajímalo. Referendum, ve kterém Slováci rozhodovali o šesti otázkách je tak zřejmě neplatné.

Slováci v sobotu rozhodovali v referendu o šesti různých otázkách od omezení poslanecké imunity po zrušení poplatků za televizi a rozhlas. Jeho výsledky nejspíš nebudou platit kvůli nízké volební účasti, informoval v sobotu deník Právo.

K tomu, aby hlasování bylo závazné, muselo rozhodnutí přijmout většina hlasujících a současně muselo hlasovat přes 50 procent z více než čtyř milionů voličů.

Volební místnosti se uzavřely ve 22.00 a členové volebních komisí se dali ihned do počítání. Plné ruce práce však zřejmě mít nebudou, o všelidové hlasování totiž měla zájem jen malá část populace.

Podle prvních předběžných výsledků se volební účast pohybovala na 20 procentech. V 792 okrscích s více než 340 000 voliči hlasovalo přes 70 500 lidí.

Volební účast byla nízká dokonce i v těch jihoslovenských obcích, kde k urnám dorazilo při parlamentních volbách až 80 procent voličů.

Hlasování probíhalo klidně, vážnější incidenty policie nezaznamenala. Podle slov policejní mluvčí Denisy Baloghové na bezpečnost během referenda dohlíželo zhruba dva tisíce strážníků.

V košické městské části Luník IX, kterou obývají převážně Romové, se očekává rekordně nejnižší návštěvnost referenda.

Většina místních Romů nevěděla, co znamená termín referendum a tak netušila, že má jít hlasovat. Někteří si referendum spletli s parlamentními volbami.

S problémy při hlasování se setkala maďarská menšina na jihu Nitranského kraje. Tamější volební komise se shodly na tom, že extrémně nízká volební účast v obcích s převahou občanů maďarské národnosti souvisí s jazykovou bariérou. Někteří Maďaři nerozumněli otázkám ve slovenštině.

Referendové otázky v maďarštině měly být zveřejněné na informačních panelech v obcích na národnostně smíšeném území. Příslušníci maďarské menšiny je však většinou hledali marně.

Šlo o sedmé všelidové hlasování od vzniku samostatného Slovenska v roce 2003. Pouze jednou však byla splněna podmínka nadpoloviční účasti voličů - a to v případě rozhodování o vstupu Slovenska do Evropské unie před sedmi lety.

Ostatní referenda provázel nezájem voličů. Slováci v nich mimo jiné hlasovali o prověrce peněz použitých v privatizaci, o vstupu do NATO, případném rozmístění cizích jednotek a jaderných zbraní na území země o privatizaci energetiky a o předčasných volbách do parlamentu.

Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Píše se na Deník.cz