Zpravodajství

Handicapovaní sportovci jeli od pramenů Labe až do Děčína

Více než 400 kilometrů překonali handicapovaní bikeři od pramenů Labe až do Děčína. Mapovali bariéry na Labské stezce.

Celá cesta začínala na Labské boudě a do Děčína se konvoj dostal za osm dní. "Nejhorší to bylo na Labské boudě, byla tam strašná zima, kolem pěti stupňů a pořádné stoupání,“ žertovali sportovci na handbikách.

Handbike je speciální kolo pro lidi na vozíčku, veškerá ovládání jsou na řidítkách, takové speciální kolo stojí kolem dvou set tisíc korun. "Naše kolona byla různě veliká, takové to tvrdé jádro má kolem deseti lidí, ale v různých městech se k nám přidávali místní vozíčkáři na svých kolech, tak se stalo, že nás po jednom úseku jelo i osmdesát,“ vysvětluje pořadatel Tour de Labe Jan Ritter. "Taky jsme měli silný policejní doprovod, hlavně tam, kde vede stezka po rušné silnici, někde nás doprovázeli státní policisté na silných motorkách, jinde zas městští, takže jsme to všechno ustáli bez zranění, jsou to profesionálové, hodně nám pomohli,“ pochvaluje si Ritter.

Skupinka mapovala hlavně bariéry na celé stezce podél Labe. "Někde jsou schody, to jsme museli kolegy s hadbiky přenášet, dokonce na ústeckém Střekově na zdymadlech sjela Eliška na svém handbike schody, byl to pořádný adrenalin,“ směje se Jan Ritter.

Hlavním cílem bylo podělit se o zkušenosti z cesty s tělesně postiženými a ukázat jim, že mohou labskou stezku využívat k rekreaci. "Chtěli jsme zmapovat stav celé cyklostezky pro vozíčkáře, jsme spokojeni, výsledky naší cesty budou na webu www.labskastezka.cz, tam se postižení lidé dozvědí, kde na ně číhají různá úskalí, kde se dá ubytovat a další potřebné věci, i proto jsme tuhle cestu absolvovali,“ říká Ritter. "Všichni si to náležitě užili, byla to taková relaxační cesta, počasí nám přálo až na dva dny, kdy pršelo, byla to taková dovolená,“ pochvalovali si účastníci po dojezdu do cílového místa, do Děčína.
 

Daniela Pilařová
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz