Zpravodajství

EXKLUZIVNĚ: Reportéři TV Nova vystopovali podvodníka s emisními povolenkami

Televize Nova získala nové informace k nedávno odhalenému půlmiliardovému daňovému úniku při obchodech s emisními povolenkami.

Reportéři zjistili, že peníze z nelegálních obchodů už zmizely na zahraničních účtech, nebo je pachatelé vybrali v hotovosti. Vystopovali také dosud jediného stíhaného obchodníka Tomáše Mrkvicu, který o sobě tvrdí, že pobývá mimo republiku.

Tomáš Mrkvica - ještě nedávno pokladní v supermarketu, dnes obviněný z téměř 600milionového daňového podvodu. Už několik let má trvalou adresu v jednom karlínském činžáku. O současném pobytu Mrkvici neví ani policie. Naše televize zjistila, že ve skutečnosti bydlí v luxusním domě v Obříství u Prahy. Z domu téměř nevychází a tvrdí, že pobývá mimo republiku.

Mrkvica ale nemluví pravdu, reportéři ho vystopovali na schůzce v Praze. Člověk, který má na krku obvinění ze stamilionových podvodů, se tady schází s neznámým mužem. Do telefonu ale tvrdí: "Já jsem daleko, já nebudu říkat, kde jsem."

Mrkvica podle policie v kauze emisních povolenek využil toho, že se při obchodech mezi státy EU neplatí daň z přidané hodnoty. "Zatím zjištěná škoda na DPH se pohybuje kolem 590 milionů korun," říká mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Podle polciejního obvinění uzavřel Mrkvica nejvíce obchodů se společností E.ON Energie. Ta si nyní své partnery lépe prověřuje.

Televize Nova zjistila, že peníze z obchodů si Mrkvica vybíral v hotovosti z účtů nebo je posílal na konta dvou firem - jedné z Česka a druhé z Nizozemska. Policie si myslí, že Mrkvica je jen bílým koněm a většina peněz končila v rukou dalších lidí.

Rozsáhlé podvody s emisními povolenkami rozkryla policie i v západní Evropě, například ve Španělsku zatkla asi 10 lidí.

Jiří Hynek, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz