Zpravodajství

Schwarzenberg v New Yorku: Euro-atlantickou integraci Gruzie Česko podpoří

Schwarzenberg v New Yorku: Euro-atlantickou integraci Gruzie Česko podpoří
Zdroj: Jindřich Kodíček

Česká republika podpoří euro-atlantickou integraci Gruzie, prohlásil ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (TOP 09) při jednání s gruzínským ministrem zahraničí Grigolem Vašadzem. Schwarzenberg se v neděli vrátil z New Yorku, kde se účastnil Valného shromáždění OSN.

"Gruzie má plnou podporu České republiky ve své snaze o euro-atlantickou integraci," prohlásil ministr Schwarzenberg. Vyjádřil také podporu Gruzii v aktivním přístupu v rámci sbližování s NATO. Ocenil pak její zapojení do mise ISAF v Afghánistánu.

ČTĚTE TAKÉ:

Krizi musí řešit vlády, ne OSN, řekl Klaus v New Yorku

Během svého pobytu uskutečnil Schwarzenberg řadu multilaterálních a bilaterálních jednání. Zúčastnil se setkání ministrů Evropské unie a USA a následné večeře pořádané americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Přítomen byl i při jednání Rady NATO s Ruskem a na obědě ministrů zahraničí evropské sedmadvacítky s Ruskem.

"Valné shromáždění OSN představuje jedinečnou možnost setkat se s kolegy ze všech zemí světa, která je hojně využívána. Dají se dobře vypozorovat změny ve váhách jednotlivých mocností i změny rozložení sil na jednotlivých kontinentech. Je to největší veletrh pro zahraniční politiku," shrnul účast na jednáních v New Yorku ministr Schwarzenberg.

Setkal se i s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, ale i se svými protějšky z Iráku, Íránu, Sýrie, Jemenu, Kazachstánu, Botswany, Hondurasu, Kolumbie, Gruzie, Austrálie a Lichtenštejnska.

Hlavním bodem jednání s australským ministrem zahraničí Kevinem Ruddem byl podpis Dohody mezi Českou republikou a Austrálií o leteckých službách, která vytvoří rámec pro budoucí možný provoz leteckých služeb mezi oběma zeměmi. Vzájemné vztahy obou zemí v oblasti civilního letectví totiž nebyly dosud smluvně upraveny.

S ministryní zahraničí Lichtenštejnského knížectví Aurelií Frick Schwarzenberg jmenoval členy společné česko-lichtenštejnské komise historiků. Ta se bude zabývat společnými dějinami Čech, Moravy a Slezska a Lichtenštejnského domu, stejně jako vzájemnými vztahy obou zemí ve 20. století.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz