Zpravodajství

Češi přečtou nejméně jednu knihu ročně, mají rádi Viewegha

Češi přečtou nejméně jednu knihu ročně, mají rádi Viewegha
Zdroj: oficiální zdroj

V průměru přečtou Češi ročně 17 knih. Za nejoblíbenějšího autora označili Michala Viewegha. Nejlepší knížkou je Vejce a já od Betty McDonaldové.

Jednu knihu ročně přečte 79 procent Čechů, uvádí ve středu zveřejněný průzkum Národní knihovny a Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Dalších 46 procent lidí si koupí alespoň jednu knihu ročně a 38 procent Čechů navštíví alespoň jednou ročně knihovnu.


Češi v průměru přečtou 17 knih za rok a jejich čtení se denně věnují 38 minut. "Na výzkum by se měl vybrat neturální čas. Nemělo by se měřit o prázdninách a před Vánoci, kdy by mohly být výsledky šetření zkreslené. Proto jsme průzkum provedli v červnu," uvedl Jiří Trávníček z Ústavu pro českou literaturu AV ČR.


V domácích knihovnách se v průměru nachází 246 knih a největší počet čtenářů je mezi obyvateli ve věkovém rozmezí od 15 do 24 let a také mezi lidmi, kteří dosáhli vysokoškolského vzdělání. Na čtení nejvíce působí rodinné prostředí. "V České republice je rozdíl mezi muži a ženami daleko větší, než v jiných zemích. V Česku čte více žen, než mužů," dodal Trávníček.


Výsledky průzkumu svědčí o tom, že Česká republika se řadí v rámci Evropy k zemím s nejsilnější čtenářskou kulturou, společně se skandinávskými a pobaltskými státy.


Nejoblíbenějším autorem zvolili dotázaní čtenáři Michala Viewegha a nejlepší knihou je podle nich Vejce a já od Betty McDonaldové.


Průzkum se konal od 1. do 30. června letošního roku a zúčastnilo se ho 1550 respondentů. Předchozí měření se konalo v roce 2007 a bylo vůbec prvním reprezentativním šetřením zaměřeným na čtení, které se u nás kdy konalo.


Další průzkum by se měl konat v roce 2013.
 

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz