Zpravodajství

Důchodce napíchl na vidle ochočenou fretku. Hrozí mu tři roky

Netradiční případ týrání zvířete řeší třebíčská policie. Senior zabil ochočenou fretku své sousedky.

Osmdesátiletému důchodci Oldřichu Pavelcovi z Patrovic na Třebíčsku hrozí za týrání zvířete až tři roky vězení. Na dvorku u svého domu totiž napíchl na vidle ochočenou fretku své sousedky. "Zamordovala mi slepice, tak jsem ji zabil," přiznává senior.

Tomu se při vzpomínce na onen den ještě teď vaří krev. Přišel jsem a viděl jsem v ohrádce deset pobitých slepic. Něco se k nim podhrabalo. A na dvorku bylo nějaké zvíře, tak jsem ho napíchl na vidle. Nevěděl jsem, že je to fretka," hájí se Pavelec. Jsem chudý důchodce, sám v baráku a ty  slepice nesly vejce, byla to pro mě ztráta," tvrdí. Že tvor, kterého zabil, patří sousedce, se dozvěděl až později. 

Domácí mazlík s papíry

Ferdík byl totiž čistokrevný albín s doklady původu. Majitelka Jaroslava Kučerová si ho cení na 1500 korun. "Počítali jsme, že založí chov se samičkou, kterou máme také," dodává.

To, že Ferdík v inkriminovaný den utekl,  přiznává, útok na sousedovu  drůbež už ale ne. "Malovali jsme a on utekl ze špatně zavřené klece. Ale slepice zabít nemohl, na to byl příliš malý a ochočený. Nelovil, jen zabloudil. Navíc ho ani nechytil v kurníku, ale někde na dvorku," hájí svého mazlíčka. 

Policie šetří týrání zvířete

Po Pavelcovi teď požaduje náhradu škody, přitom prý původně byla ochotna na celou věc zapomenout. "Jenomže pak ten pán přišel, že to dává policii a to jsem si nenechala líbit," říká Kučerová, která způsob, jakým soused její fretku zabil, považuje za brutální. O pomoc proto požádala i Ligu na ochranu zvířat, spolu s níž pak podala trestní oznámení pro podezření na týrání zvířat.

A právě tak případ šetří i policie. "Kriminální služba případ řeší jako trestný čin týrání zvířat. Pachateli hrozí trest až tři roky," potvrdila třebíčská policejní mluvčí Marcela Lavická. Senior Pavelec se s tím ale nehodlá smířit. "Copak takhle se k člověku chová? Já ty slepice nezakousl, musela to být ta fretka," zlobí se. 

Jaroslava Kučerová si mezi tím pořídila za zabitou fretku náhradu. "Je to znovu albín a pomalu si u nás zvyká. Učíme ho to, co uměl původní Ferdík," říká. Pro souseda prý žádný vzkaz nemá, snad jen to, že dodnes nemůže rozdýchat, jak krutě její mazlík zemřel.

 

Dušan Vrbecký
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz