Zpravodajství

Bártův plán: Mýtné budou platit všichni řidiči, bude na dálnice

Bártův plán: Mýtné budou platit všichni řidiči, bude na dálnice
Zdroj: Mediafax

Ministr dopravy Vít Bárta (Věci veřejné) chce, aby mýtné platili i řidiči osobních aut a dálnice stavěli investoři, kteří pak vynaložené finance získají zpět právě z mýtného.

Píše o tom deník Právo.

Bárta chce využít francouzský model spolupráce veřejného a soukromého sektoru PPP. Stát by měl financovat jen přípravné práce a výkup pozemků. Soukromý investor vzejde z výběrového řízení a po dokončení bude komunikaci 20 až 30 let provozovat než získá zpět všechny náklady a navíc přiměřený zisk. Během těchto let ovšem bude muset komunikaci udržovat a opravovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Úseky českých dálnic jsou nezkolaudované. Už léta
"V dokumentu, který už prošel vládou, předpokládáme, že celkem soukromé firmy na realizaci projektů PPP do roku 2020 vynaloží 131 miliard korun. Je to smělý a zásadní projekt, jenž nemá obdoby," vysvětlil Bárta na středečním semináři v Poslanecké sněmovně.

Rozšíření D1

Konkrétně by mělo jít o projekty rozšíření dálnice D 1 mezi Mirošovicemi a Brnem, severní část pražského okruhu, úsek dálnice D 3 z Veselí nad Lužnicí do Českých Budějovic a silnici R 35 z Mohelnice do Opatovic nad Labem.

Systém PPP má ovšem i svá úskalí. Šéf Státního fondu dopravní infrastruktury Gustav Slanečka ve středu připomněl stavbu 30kilometrového úseku dálnice mezi Budapeští a Vídní, který zkrachovala kvůli příliš vysokému mýtnému stanovenému investorem. Nakonec ji vykoupilo Maďarsko a mýtné zrušilo.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Z vraždy mladé irské učitelky byl obviněn Slovák (31)

Z vraždy třiadvacetileté učitelky Ashling Murphyové byl ve středu irskými úřady obviněn slovenský státní příslušník Jozef Puška (31). Podle BBC žil zadržený v Tullamore ve středním Irsku a po sdělení obvinění byl umístěn do vazby. Jeho právník požádal o bezplatnou právní pomoc a tlumočnické služby. Policisté v souvislosti s vraždou zdrželi ještě jednoho podezřelého muže, ten byl propuštěn bez obvinění.

Krátká zpráva

Vůdce gangu pašeráků lidí dostal 15 let vězení

Belgický soud odsoudil šéfa vietnamského gangu pašeráků lidí k 15 letům odnětí svobody a pokutě 920 000 eur. Vo Van Hong (45) byl hlavou skupiny, která byla zodpovědná za úmrtí 39 Vietnamců, kteří byli v říjnu 2019 nalezeni udušení v návěsu kamionu na jihovýchodě Anglie. V loňském roce britský soud odsoudil v této kauze další čtyři podezřelé k trestům odnětí svobody v rozmezí od 13 do 27 let.

Píše se na Deník.cz