Zpravodajství

Barbarský MMF by měli zrušit! Klaus se vytočil

Mezinárodní měnový fond (MMF) by měl být co nejdříve zrušen nebo radikálně omezen, protože jde jen o barbarský relikt keynesiánské éry. Na pondělní konferenci o hospodářské krizi to řekl prezident Václav Klaus.

"Jsem přesvědčen, že MMF by měl být co nejdříve zrušen nebo radikálně omezen, jakmile to půjde," řekl Klaus a MMF označil za pozůstatek tzv. keynesiánské éry. Z Klausovy strany šlo o zjevný útok na již zesnulého ekonoma Johna M. Keynese, kterého Klaus vždy odmítal a Klausův politický protivník Miloš Zeman naopak zbožňoval.
 

Na adresu společné evropské měny Klaus uvedl, že současnou krizi euro podle jeho mínění přežije. "Dlouhodobá krize eura však bude pokračovat a celý kontinent přijde velice draho," poznamenal. V problémech se podle něho nachází celá Evropa, přičemž euro není jedinou příčinou tohoto stavu, ale je jednou z nich.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Konflikt Klause se Schwarzenbergem. Přou se o diplomata
 

V současné krizi se euro podle názoru prezidenta projevilo tím, že země mimo jiné nemohly provádět vlastní měnovou politiku a také nemohly zaznamenat varovné signály slábnoucí měny, protože vlastní měnu neměly. "Evropa také rozhodně není optimální měnovou oblastí," dodal prezident.
 

Klaus také varoval, že analytici nedostatečně rozlišují malé země. "Analytici tradičně nerozlišují malé země v regionu a tu nejhorší si zkrátka vezmou jako benchmark," poznamenal.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ O VYSTOUPENÍ VÁCLAVA KLAUSE V OSN:


 

Naopak vyzdvihl výhody vlastní měny a zejména české koruny. "Dlouhodobá měnová stabilita a nízká inflace motivují lidi, aby si půjčovali ve vlastní měně. Pouhá dvě procenta úvěrů včetně hypoték jsou u nás v cizích měnách," uvedl jako příklad Klaus.
 

Na závěr Klaus řekl, že evropský socioekonomický model je protirůstový, protože předpokládá příliš vysokou míru přerozdělování. "Obrovským problémem je nyní i rozpočtová disciplína. Ale pro některé země, například pro Maďarsko, byla problémem už před krizí," poznamenal prezident.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz