Zpravodajství

Pentagon: WikiLeaks má v rukou více tajných dokumentů

Pentagon: WikiLeaks má v rukou více tajných dokumentů
Zdroj: Oficiální zdroj

Pentagon se domnívá, že provozovatelé webu WikiLeaks mají k dispozici další tajné dokumenty americké vlády. Web WikiLeaks již zveřejnil stovky tisíc utajovaných materiálů o válkách v Iráku a Afghánistánu, píše ve středu AFP.

"Máme důvod se domnívat, že mají i jiné dokumenty," uvedl bez dalšího vysvětlení mluvčí amerického ministerstva obrany plukovník Dave Lapan.


Na WikiLeaks se minulý týden objevilo 400 tisíc dokumentů o válce v Iráku. V červnu web, který brání právo na informace a svobodu médií, zveřejnil 77 tajných zpráv o konfliktu v Afghánistánu.


Provozovatelé webu připouští, že mají přibližně 15 tisíc dalších materiálů a videozáznamů z Afghánistánu. Není zcela jasné, zda Pentagon svým prohlášení naznačuje existenci jiných tajných dat v rukou WikiLeaks.


V médiích se spekuluje i o tom, že web získal také desítky tisíc dokumentů ministerstva zahraničí. To ale potvrzeno nebylo.
WikiLeaks založil v prosinci roku 2006 australský internetový aktivista a novinář Julian Assange.

Projekt je pro mnohé kontroverzní už od začátku; často čelí kritice za to, že zveřejňuje i velmi citlivé dokumenty a ohrožuje tak bezpečnost. Jiní jej však považují za budoucnost žurnalistiky. Celkem je na stránkách http://www.wikileaks.org zhruba 1,5 milionu dokumentů.


Cílem projektu je chránit svobodu tisku a bránit investigativní žurnalistiku před cenzurou. Organizace upozorňuje na velmi závažné události, které by jinak zůstaly skryté. Tyto informace lze poskytnout anonymně a jejich pravdivost, případně další podrobnosti, pak ověřuje zvláštní tým novinářů.
 

Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz